Projektas „16 dienų dėkingumo“: 6 diena

6 diena. Simonas Olelkaitis – paskutinis Kyjivo kunigaikštis. Leiskime Ostrogiškiams šiandien šiek tiek pailsėti nuo mūsų dėmesio, bet neilgam, nes aš turiu dar kai ką. Priminsiu Jums, kaip viskas prasidėjo. O prasidėjo nuo Lietuvos pilies ant aukšto kalno ir jos valdovų. Taigi vienas iš jų – Simonas Olelkaitis (1420–1470) – paskutinis Kyjivo kunigaikštis (nuo 1455), Slucko kunigaikštis, Olelkos Vladimirovičiaus sūnus, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo proanūkis. Jis buvo draugiškas su daugeliu įtakingų Lietuvos veikėjų ir net pretendavo į savo prosenelio kunigaikštišką titulą (1454, 1461), bet tapo paskutiniu Kyjivo kunigaikštystės kunigaikščiu. Po jo Kyjive buvo tik vaivados. Taigi, būtent jis, kunigaikštis Simonas Olelkaitis, po totorių pogromų atstatė Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų katedrą (Успенский собор), kur jis ir buvo palaidotas, o po 60 metų ten buvo palaidotas ir Konstantinas Otrogiškis (iš tikrųjų tai buvo neįtikėtinas mūsų su jumis bendros istorijos panteonas, bet, deja, jūs jau žinote, kas atsitiko 1941 m.). Nuo Simono Olelkaičio ir šventovės atstatymo laikų iki šių dienų išliko triptikas, kuris iš pradžių puošė katedrą, o po daugybės restauracijų buvo padalintas į tris dalis ir stovėjo aplink Lauros varpinę dar XVIII amžiuje. Triptike buvo išraižytas įrašas: „Švenčiausioji Pečorų bažnyčią ant senų pamatų, valdant didžiajam karaliui Kazimierui, atkurta ištikimojo Simono Aleksandraičio, Kyjivo paveldėtojo, vadovaujant Archimandritui Jonui. Reljefas-triptikas buvo pagamintas ant vientisos balto akmens – kalkakmenio marmuro plokštės. Triptiko centre buvo Dievo Motinos atvaizdas, kairėje – vienuolio Teodosijaus figūra, o dešinėje – Antano figūra (Kyjivo Pečorų lauros įkūrėjai). Svarbu atkreipti dėmesį, kad paminklų iš XV a. liko labai nedaug ir juos galima suskaičiuoti ant pirštų, todėl taip svarbu išsaugoti šį unikalų meno kūrinį. Na, o visada turėsite galimybę viską pamatyti savo akimis, belieka šiek tiek palaukti mūsų pergalės ir apsilankyti Lauros komplekse, Kyjive, Lauros g. 9 (ул. Лаврская 9).

Nuotraukoje – atstatyta Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia (Успенская церковь) ir Lauros varpinė su minėtu triptiku.

Dr. Ruslana Martseniuk

Fotografijos: dr. Ruslana Martseniuk