Vroclavo universitete vyko VI Tarptautinis lituanistų kongresas

2022 metų gegužės 19-20 dienomis Vroclavo universitete šeštąjį kartą vyko Tarptautinis lituanistų kongresas. Po ilgos pertraukos mokslininkai, literatūrologai, švietimo ekspertai kongrese skaitė pranešimus sekcijose, skirtose lietuvių kalbai ir literatūrai, istorijai, politikai, kultūrai, teisei, politikai ir tarptautiniams santykiams. Šiemet daug buvo kalbama apie humanisto Pranciškaus Skorinos asmenybę, Lietuvos Respublikos Konstituciją ir laisvę.

Kongreso metu buvo paminėta Vroclavo universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto penkiasdešimties metų bendradarbiavimo sukaktis. Taip pat jau dvidešimt metų Vroclavo universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros studijų centras gyvuoja, tad buvo daug kalbama apie lietuvių kalbos sklaidą Lenkijoje ir Baltistikos centruose.

Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademija – vienas iš organizatorių, tad kongreso metu VDU Komunikacijos prorektorė Vilma Bijeikienė skaitė plenarinį pranešimą apie lituanistiką Lietuvoje ir pasaulyje, taip pat VDU Teisės fakulteto dekanas Dainius Žalimas skaitė plenarinį pranešimą „Lietuvos Respublikos Konstitucijos priėmimo 30 metinės“.

ES SF projektas „Užsienio Baltistikos centrų ir Lietuvos mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimas”, kurį įgyvendina, VDU, LLTI ir VU atvėrė galimybes į bendrą mokslinę-praktinę diskusiją atvykti ir Baltistikos centrų dėstytojams, studentams: Helsinkio universiteto BC (Suomija), Talino universiteto BC (Estija), Karolio universiteto (Čekija), Vienos universiteto BC (Austrija), Varšuvos universiteto BC (Lenkija), Krokuvos Jogailaičių universiteto BC (Lenkija), Poznanės Adomo Mickevičiaus universiteto BC (Lenkija), Stokholmo universiteto BC (Švedija), Lietuvos atstovams iš: VDU, LLTI, VU, MRU ir kitur.

Tarptautiniame lituanistų kongrese Lietuvos mokslininkai tyrėjai: Joris Kazlauskas, Arūnas Vaicekauskas, Jurga Macijauskaitė-Bonda, Virginija Balsevičiūtė-Šlekienė, Dalia Kuizinienė, Gitana Vanagaitė, Tomasz Blaszczak, Daiva Dapkutė, Jurga Trimonytė-Bikelienė, Aušra Martišiūtė-Linartienė pristatė aktualius mokslinius pranešimus bei naujausius savo tyrimus. Baltistikos centrų atstovai skaitė plenarinius pranešimus, sekcijose dalijosi savo patirtimis, naujausiomis savo įžvalgomis, dalyvavo diskusijose, debatuose.

Pirmąją kongreso dieną vyko VDU Švietimo akademijos Mokomojo dalyko pedagogikos: muzikos pedagogikos studentų koncertas.

Kongrese buvo paliesti ir Ukrainos įvykiai, renginio metu dalyviai buvo pakviesti į režisieriaus Manto Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis“ peržiūrą.