VDU vyks didžiausia metinė UNESCO medijų raštingumo konferencija

Spalio 24-25 dienomis pirmą kartą Baltijos ir Šiaurės šalyse vyks didžiausia  UNESCO konferencija – svarbiausias Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės renginys. Konferencija Vytauto Didžiojo universitete (VDU) suburs daugiau nei 300 dalyvių – žurnalistų ir ekspertų iš UNESCO, Europos Komisijos, „Twitter“ ir kitų aukščiausio lygio institucijų, organizacijų ir universitetų, kurie aptars žiniasklaidos laisvę, manipuliavimą rinkėjais, virtualų saugumą, dezinformaciją, dirbtinį intelektą, e. valdymą ir kitus klausimus.

Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija visuomet skiria ypatingą dėmesį žiniasklaidos laisvei – ne išimtis ir ši konferencija, kurioje lankysis UNESCO direktoriaus pavaduotojas komunikacijai bei informacijai Moez Chakchouk ir žodžio laisvės, žurnalistų saugumo, medijų įvairovės ekspertas, UNESCO Saviraiškos laisvės ir žiniasklaidos vystymo programų direktorius Guy Berger.

Įžvalgomis apie šiuolaikinių medijų įtakas tiek jaunimui, tiek vyresnio amžiaus žmonėms taip pat dalinsis žinomi medijų tyrinėtojai, tokie kaip prof. Sonja Livingstone iš Londono ekonomikos universiteto, dr. Carl Heath iš Švedijos, prof. Paul Mihailidis iš JAV, prof. Divina Frau-Meigs iš Prancūzijos, prof. Hajime Hasegawa iš Japonijos, „Twitter“ viešosios politikos vadovas Ronan Costello iš Airijos ir kiti.

„Per pastaruosius 40 metų, kurie buvo itin dinamiški komunikacijos ir socialinių pokyčių kontekste, UNESCO viena pirmųjų ėmėsi lyderystės plėtojant tarptautinį dialogą medijų ir informacinio raštingumo klausimais. Nuo 1982 m. Griunvaldo deklaracijos iki 2016-ųjų Rygos rekomendacijų, UNESCO skatina šioje srityje bendradarbiauti valstybes, organizacijas, švietimo, mokslo ir kultūros institucijas“, – pasakoja viena iš konferencijos organizatorių, VDU Viešosios komunikacijos katedros vedėja, profesorė Kristina Juraitė.

Svarbiausiame pasaulio medijų savaitės renginyje dalyvauti kviečiami visi, norintys atsakingai vartoti medijas – nuo jaunimo, mokytojų, startuolių ir žaidimų kūrėjų iki žurnalistų ir viešosios politikos formuotojų.

„Renginio tema – medijomis turtingi ir raštingi miestai. Šiuolaikinėse visuomenėse apie raštingumą galvoti turi visi – ne tik su komunikacija susijusių profesijų atstovai. Todėl, kaip ir visi UNESCO projektai, šis yra skirtas pačiai įvairiausiai auditorijai“, – paaiškina VDU Viešosios komunikacijos katedros profesorė Auksė Balčytienė.

Konferenciją kartu su UNESCO organizuoja Vytauto Didžiojo ir Latvijos universitetai, prisidedant Nacionalinėms UNESCO komisijoms Lietuvoje ir Latvijoje. Abi aukštosios mokyklos priklauso UNESCO Medijų ir informacinio raštingumo bei tarpkultūrinio dialogo (MILID) universitetų tinklui.

„Šis pripažinimas yra ilgo bendradarbiavimo su UNESCO ir kitomis tarptautinėmis organizacijomis MIR tyrimų ir studijų srityje rezultatas. Plėtodami medijų tyrimus VDU mokslininkai aktyviai dalyvauja UNESCO inicijuotuose MILID ir GAPMIL tinkluose, tarptautinių mokslinių asociacijų ECREA, ICA, BAMR, AABS veiklose“, – teigia prof. K. Juraitė.

Šių metų renginio tema – Medijų ir informacijos srityje raštingi miestai: balsai, galios ir pokyčių kūrėjai. Diskusijose ir pranešimuose bus aptariamas medijų ir informacinio raštingumo ugdymas Baltijos šalyse, informacinių poreikių kaita miestuose, privatumas ir patyčios internete, skaitmeninių aplinkų įtaka dezinformacijos amžiuje, medijų vaidmuo siekiant lyčių lygybės, kovojant su netolerancija ir t. t.

8-oji UNESCO Medijų ir informacinio raštingumo bei tarpkultūrinio dialogo konferencija vyks spalio 24-25 dienomis Kaune, Vytauto Didžiojo universitete (S. Daukanto g. 28 ir V. Putvinskio g. 23). Spalio 26-ąją dalyviai vyks į tęstinius renginius Rygoje, kuriuos organizuoja Latvijos universitetas.

Daugiau informacijos

Konferencijos programa