VDU atidaroma paroda „Coloratissimo / Švytintis spalvomis“ Pier Paolo Pasolini gimimo šimtmečiui paminėti

Pasaulinės italų kalbos savaitės proga Vytauto Didžiojo universitete duris atveria Roberto Villos fondo fotografijų paroda iš Pier Paolo Pasolini filmų „Evangelija pagal Matą“ ir „Tūkstančio ir vienos nakties žiedas“. Kviečiame kartu paminėti garsiojo italų režisieriaus gimimo šimtmetį spalio 19 d. (trečiadienį) 15 val. Putvinskio g. 23-414, apsilankant VDU Menų fakulteto Teatrologijos katedros lektoriaus Gedimino Jankausko viešojoje paskaitoje apie Pier Paolo Pasolinį ir jo kūrybą.

„Manau, kad Pier Paolo Pasolinio (1922–2022) gimimo šimtmetį prasminga paminėti būtent šiuo vaizdų rinkiniu, sudarytu pasitelkus du sudėtingos šio poeto kinematografijos pavyzdžius –  „Evangeliją pagal Matą“ ir „Tūkstančio ir vienos nakties žiedą“. Rinkausi būtent kinematografiją: juk savo dvasią Pasolinis turbūt labiausiai atskleisdavo tada, kai rankose laikė filmavimo kamerą, leidusią įžvelgti daugiau negu būtų norėjęs. Didžiais mitais jis kreipėsi į liaudį jų nesupratusią –  mat pati ji buvo jų medžiaga – liaupsinamas tų, kas mitams nepriklausė.

Jei kaip rašytojas Pasolinis byloja savo amžininkų intelektui, sudėtingomis temomis užklodamos daugialypius savo nerimastingos dvasios judesius, tai kaip filmų kūrėjas tą giluminę nerimastį jis nejučiomis sudrumsčia, pažadina jos besiveržiančius tvinksnius, filmo juostos išspinduliuojamus garsiaisiais, prasmių pritvinkusiais vaizdais, kilusiais iš poeto dvasios. Galbūt gilaus nuoširdumo paskatintas verčiau rodyti, o ne aprašinėti, menininkas savaimingai išsprendė kinematografinio pasakojimo problemas, amžininkų laikytas neįveikiamomis, ir mums paliko – kartais aukodamas patį pasakojimą – retą betarpiškumą ir ekspresiją.

Tad vaizdais iš abiejų kūrinių, kritikos priskiriamų priešingiems poeto kūrybos poliams, pamėginau atskleisti Pasolinį, kuris pasakoja ir pasipasakoja, rodo ir pasirodo, iškeldamas intensyvią, pagaulią, pribloškiančią poeto esatį.“ – teigia parodos kuratorius, Italų kultūros instituto Vilniuje direktorius ponas Vieri Sorace-Maresca.

Fotografijų autorius Roberto Villa (1970-1984) – Milane gyvenęs fotografas, kino režisiečius ir žiniasklaidos tyrinėtojas. Su Pier Paolo Pasolini jis susipažino konferencijoje 1972 metais ir buvo režisieriaus pakviestas į Tūkstančio ir vienos nakties žiedo filmavimą.

Fotografijų paroda į VDU persikėlė iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus Vilniuje.

Už parodą dėkojame mūsų partneriams Italų kultūros institutui Vilniuje ir šio instituto direktoriui Vieri Sorace-Maresca.

Parodos vieta: Putvinskio g. 23 I ir IV aukštuose

Paroda veiks iki 2022 m. lapkričio 30 d.