Vasaros atostogos kitaip – pažintis su latvių kalba ir kultūra Latvijos Universiteto vasaros mokykloje

Du šaunūs VDU HMF studentai – Lietuvių filologiją ir leidybą studijuojanti Ieva Kurtinaitytė bei Istorijos katedros studentas Naglis Grasmanas – šią vasarą pademonstravo, jog atostogų įkarštyje malonu pasinerti ne tik į gaivinančius vandens telkinius, bet ir į dominančią studijų sritį. Abu studentai latvių kalbos pradėjo mokytis VDU, o vasarą kartu su dar 27 bendraminčiais iš viso pasaulio dvi savaites dalyvavo Latvijos Universiteto (LU) organizuotoje Latvių kalbos ir kultūros vasaros mokykloje. Ši mokykla organizuojama jau devintus metus iš eilės, o besidomintys ja ir laiku pateikę dokumentus – gali pretenduoti į Latvijos vyriausybės finansuojamas vietas. Smagu ir tai, jog į mokyklos organizatorių gretas šiemet įsijungė ir VDU humanitarams pažįstama ir puikiai lietuviškai kalbanti LU Humanitarinių mokslų fakulteto Baltų filologijos studentė Sindija Anča.

Anot Ievos, kursai buvo labai įdomi ir kupina naujų įspūdžių patirtis: „Labai džiaugiuosi už suteiktą tokią galimybę juose sudalyvauti. Nors latvių kalbos paskaitos trukdavo kelias valandas per dieną, nebuvo nė karto, kad jos prailgtų. Mokomoji medžiaga buvo pateikiama labai paprastai, tiksliai ir aiškiai. Atmosfera auditorijoje visada buvo šilta ir nuotaikinga, buvo smagu atlikti įvairias paskirtas užduotis bei latvių kalba mėginti suregzti nedidelius sakinėlius. Pavyko įsisavinti ne tik daug naujų žodžių, bet ir derinti juos tarpusavyje, sudaryti reikiamus linksnius. Negana to, beveik kiekvieną dieną po kalbai skirtų užsiėmimų vyko pažintinės Latvijos istorijos, politikos, kultūros paskaitos, kuriose pateikta informacija leido artimiau pažinti Latviją, jos žymius žmones bei tradicijas“.

Kartu su grupe Ieva ir Naglis susipažino su Ryga, aplankė senąją Livonijos ordino rezidenciją – Cėsis, taip pat buvusią Kuršo hercogystės sostinę Kuldygą, klausėsi gidų pasakojimų apie šių miestų istoriją, išvaikščiojo įdomiausias vietas, grožėjosi pilimis. Savo susidomėjimu Latvijos istorija Naglis pasidalino ir Latvijos televizijos siužete apie vasaros mokyklą.

„Dvi vasaros kursų savaitės tiesiog ištirpo ir nors buvo labai gaila atsisveikinti, viduje labai džiaugiuosi, kad turėjau galimybę visa tai patirti ir, žinoma, padaryti pažangą mokantis latvių kalbos“, – dalinasi įspūdžiais Ieva.

Galimybių pradėti ir tęsti pažintį su latvių kalba teikia ir VDU Užsienio kalbų institutas, siūlantis rudens semestre rinktis latvių kalbos A1 ir A2 lygius. O Latvijos Universitetas ima ruoštis kitų metų latvių kalbos vasaros mokyklos sezonui ir laukia motyvuotų studentų iš Lietuvos.

Nuotraukos iš LU Latvian Language and Culture Summer School archyvo