Skandinavijos dienos 2023

Kauno miesto savivaldybė, Kultūrų studijų katedra bei Skandinavijos šalių kultūrų ir kalbų programos trečio kurso studentai, kaip ir kasmet, organizuoja Skandinavijos dienas 2023 ir kviečia apsilankyti balandžio 24-30 d. vyksiančiuose renginiuose:

 • PARODOS „GREEN TOGETHER“ ATIDARYMAS balandžio 25 d. 10:00 val., Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25). Paroda veiks iki gegužės 25 d. Organizatorius: Danijos Karalystės ambasada.

Danija remia dvišales ir tarptautines iniciatyvas, kurios prie vieno stalo susėsti kviečia valstybinio sektoriaus, verslo bendruomenės, tarptautinių organizacijų ir visuomenės atstovus. Taip siekiama surasti inovatyvius ir į rinką orientuotus sprendimus žiedinės ekonomikos, vandens, energijos, maisto pramonės bei žemdirbystės srityse.

Parodoje atsispindi Danijos žaliosios iniciatyvos bei sprendimai, padedantys verslo įmonėms ir valstybinėms institucijoms atremti kylančius iššūkius.

 • ŠVEDIJOS AMBASADORĖS LIETUVOJE INGER BUXTON PASKAITA „SWEDEN’S CONTRIBUTION TO OUR COMMON SECURITY IN THE NORDIC-BALTIC REGION“ balandžio 25 d. 11:15 val., V. Putvinskio g. 23, 310 auditorijoje.

Paskaitos metu bus diskutuojama apie Švedijos kelionę nuo neutralios šalies iki būsimos NATO narės didžiausią dėmesį skiriant tam, ką Švedijos narystė atneš Aljansui ir kaip ji sustiprins saugumą Baltoskandijos regione. Paskaita vyks anglų kalba. Po paskaitos Švedijos ambasadorė atidarys  Švedijos instituto parengtą parodą Tarp eilučių.

 • PARODOS „TARP EILUČIŲ“, SKIRTOS LITERATŪRAI IR JOS VERTIMUI, ATIDARYMAS balandžio 25 d. 12:30 val., V. Putvinskio g. 23, III aukšto hole-galerijoje. Paroda veiks iki birželio 1 d.

„Viskas, ką sukūriau, slypi tarp eilučių“. Šie švedų poeto Gunnar Ekelöf (1907–1968) žodžiai yra kur kas daugiau nei tik jo paties asmeninių įsitikinimų atspindys. Nesuklystume teigdami, kad tai yra būtinas visos literatūros bruožas.

Literatūra gyva ne tik rašte, ji yra prieš, per ir po to, kai užrašomi žodžiai. Literatūra – tai klausimas ir atsakymas, veiksmas ir sąlyga, individualus siekis ir visos visuomenės rūpestis.

Šioje parodoje Švedijos literatūros atstovai dalinasi mintimis įvairiais literatūros klausimais taip kontekstualizuojant ir pabrėžiant pagrindines problemas, supančias literatūros vaidmenį ir meninį išskirtinumą. Paroda kviečia prisijungti ir pastebėti plačią literatūros patirčių ir požiūrių įvairovę.

 • TRENIRUOTĖ „ŠIAURIETIŠKO ĖJIMO PAŽINIMAS“ balandžio 25 d. 18 val., Santakos stadione. Organizatorius: MB „Idėjos sportui“.

Nemokami kursai miestiečiams, supažindinantys su ėjimo kilme, trumpas apmokymas ir maršruto praėjimas stebint mokytojui. Visą įrangą suteiks organizatoriai.

Užsiėmime gali dalyvauti 30 žmonių. Registracija: bit.ly/siaurietiskas-ejimas

 • STUDENTŲ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „SKANDINAVIJOS REGIONO AKTUALIJOS JAUNŲJŲ SKANDINAVISTŲ AKIMIS“  balandžio 26 d. 11.00 val., V. Putvinskio g. 23, 414 auditorijoje.

Visi, kurie domisi Skandinavijos šalių kultūromis ir kalbomis, kviečiami į mokslinę konferenciją. Jos metu bus pristatomi pranešimai Skandinavijos regiono tematika. Konferencijos tikslas – pasidalinti atradimais ir idėjomis apie Skandinavistikos studijų srities aktualias temas su kitais regiono studijų studentais.

Vienam dalyviui skiriama 15 min, o pranešimai bus skaitomi anglų ir lietuvių kalbomis.

Registracija į konferenciją vyks iki balandžio 14 d. el. paštu rokas.cizauskas@vdu.lt. Registruojantis prašome nurodyti savo vardą ir pavardę, mokymosi įstaigą, studijų programą ir pranešimo pavadinimą. Autoriai bus informuoti ir konferencijos programa bus atsiųsta iki balandžio 20 d., tačiau jeigu kyla klausimų, tai maloniai prašome kreiptis el. paštu rokas.cizauskas@vdu.lt

Pilną konferencijos programą galite rasti čia.

 • ŠVIETIMO FORUMAS „MATEMATIKOS MOKYMO(SI) TRANSFORMACIJA TARPTAUTINĖS ŠVIETIMO PATIRTIES KONTEKSTE“ balandžio 26 d. 13:00 val., nuotoliniu būdu (registracijos nuoroda bus atsiųsta visiems užsiregistravusiems). Organizatoriai: Kauno švietimo ir inovacijų centras, Kauno miesto savivaldybė.

Siekiant padėti mokiniams pasiekti geresnių matematikos rezultatų, o mokytojams efektyvinti savo darbą, organizuojamas tarptautinis matematikos forumas. Jo metu įvairių šalių pedagogai dalinsis patirtimi su Kauno mokytojais ir mokyklų vadovais bei ieškos sprendimų, kaip galima spręsti opią problemą – prastėjančius pasiekimus šioje srityje.

Forumo pranešėjai prisijungs iš Švedijos, Estijos, Prancūzijos, Šveicarijos ir kitų šalių.

Daugiau informacijos: www.kaunosic.lt. Registracija: bit.ly/matematikos-forumas.

 • ILONOS SKUJAITĖS ISTORINIO ROMANO „KARO NUOTAKA“ PRISTATYMAS balandžio 26 d. 18:00 val., Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje (Laisvės al. 57). Organizatoriai: Kauno miesto savivaldybė, Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka

Iš nemylimos dukros – į Švedijos karalienę. Jauniausios Žygimanto Augusto sesers Kotrynos Jogailaitės gyvenimo ir meilės istorija, primenanti Holivudo nuotykių trilerį, nuožmiuosius „Sostų karus“ ir sukrečiamą melodramą.

Kaip autorei pavyko atskleisti sudėtingą Kotrynos Jogailaitės asmenybės portretą? Kodėl dėmesio centre atsidūrė būtent ji? Kokie istoriniai faktai labiausiai nustebino ir ko galime pasimokyti iš šios išskirtinės moters? Atsakymus kviečiame išgirsti autorės Ilonos Skujaitės ir ją kalbinsiančio istoriko, rašytojo, karybos tyrinėtojo Giedriaus Petkevičiaus pokalbyje.

Pristatymo metu galėsite ne tik išgirsti autorės mintis, bet ir įsigyti knygą su jos parašu. Taip pat išgirsti Renesanso muzikos ir šokių ansamblio „Banchetto Musicale“ pasirodymą.

Informaciją sekite: https://www.facebook.com/events/1330680681122858

 • SKANDINAVIJOS ŠALIŲ PROTMŪŠIS ,,KĄ ŽINAI APIE SKANDINAVIJĄ?” STUDENTAMS IR PLAČIAJAI VISUOMENEI balandžio 27 d. 17:30 val., V.Putvinskio g. 23, 414 auditorijoje.

Jei žinai, kas vyksta ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, ir esi pasiruošęs iššūkiams, rink savo komandą ir kartu siek pergalės protmūšyje Ką žinai apie Skandinaviją?.

Registruotis galima tiek individualiai, tiek grupėmis (nuo 3-5 žmonių). Jei grupės neturite, tai ją subursime MES, svarbiausia – užsiregistruokite per formą!

 • TARPTAUTINIAI MOKYMAI „ĮTRAUKIOJO UGDYMO LINK – VERTINGA SKANDINAVIJOS ŠALIŲ PATIRTIS“ balandžio 28 d. 10:00 val., Kauno švietimo ir inovacijų centras (Vytauto pr. 44). Organizatoriai: Kauno miesto savivaldybė, Kauno švietimo ir inovacijų centras. Partneriai: Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Suomijos ambasada.

Nuo 2024 m. visos mokyklos ir darželiai turėtų priimti specialiųjų poreikių vaikus, jei jų tėvai, pasitarę su specialistais, nuspręs, kad lankyti tokią įstaigą yra geriausias sprendimas vaikui. Siekiant sukurti maksimaliai geras sąlygas įtraukiajam ugdymui Lietuvoje, aktualu išgirsti vertinguosius Skandinavijos šalių pavyzdžius. Juose Lietuvos pedagogai turės galimybę susipažinti su ilgamete ir sėkminga Skandinavijos šalių patirtimi, taikant įtraukųjį ugdymą.

Daugiau informacijos: www.kaunosic.lt. Registracija: bit.ly/itraukusis-ugdymas.

 • SKANDINAVIJOS ŠALIŲ KULTŪRŲ IR KALBŲ PROGRAMOS ABSOLVENTŲ POPIETĖ  „TEN IR ATGAL” balandžio 28 d. 17:30 val., V. Putvinskio g. 23, 414 auditorijoje.

Galiausiai kviečiame Skandinavistikos absolventus jaukiam pokalbiui – pasidalinti prisiminimais ir patirtimis baigus studijas. Be to, Jūsų lauks fika su užkandžiais ir linksmais užsiėmimais! VDU laukia jūsų sugrįžtant!

Planuojantys dalyvauti kviečiami registruotis čia.

 • EKSKURSIJA „SKANDINAVAI KAUNE“ balandžio 28 d. 18:00 val., Rotušės aikštėje. Organizatorius: VšĮ „Kaunas IN“

„1930 m. lapkričio 10 d. Kaune mirė mano kūnas, tačiau siela visada bus gyva kūryboje ir modernėjančio miesto gatvėse“ – šiuos žodžius ištarė tuomet Suomijai priklausiusiame Vyborge gimęs rašytojas modernistas Henris Parlandas (1908–1930).

Jis nuo 21-erių gyveno ir kūrė Kaune. Dirbdamas Švedijos atstovybėje ir siausdamas bohemiškuose ratuose, parengė eilėraščių rinkinį „Pavasaris Kaune“ ir pradėjo rašyti romaną „Sudužo“, kuris po ankstyvos kūrėjo mirties tapo tikra klasika Suomijoje ir Švedijoje. Bet tai tik mūsų istorijos pradžia! Tiksliau, vidurys – skandinavų pėdsakai Kaune skaičiuoja šimtus metų, galiausiai būtent Šiaurės šalių atstovai nuoširdžiai padėjo po Nepriklausomybės atkūrimo Kaunui stotis ant savarankiškų kojų.

Kviečiame į nemokamą ekskursiją su gidu Linu Daubaru, kuris vedžios ne tik Kauno gatvėmis, bet ir per įvairius istorinius laikotarpius.

Grupėje gali būti 25 žmonės. Registracija: bit.ly/skandinavai-kaune.

 • KAUNO BIGBENDO, SUOMIŲ IR LIETUVIŲ DŽIAZO KOMPOZICIJŲ PROGRAMA „SCANDINAVIA IN JAZZ“ balandžio 29 d. 18:00, Kauno kino centro „Romuva“ Didžiojoje salėje (Laisvės al. 54). Organizatoriai: Koncertinė įstaiga „Kauno santaka“, Kauno miesto savivaldybė. Partneriai: Kauno kino centras „Romuva“, „TelepART“ – Suomijos institutas Estijoje.

„Muzikos pasaulyje aktualiausias dalykas yra emocijų perteikimas publikai“  savo kūrybinį credo atveria suomių dirigentė Marjo Riihimäki, kuri su jaunosios kartos suomių soliste, dainininke ir kompozitore Maja Mannila bei Kauno bigbendu (vyr. dirigentas Tomas Botyrius) pristatys programą „Scandinavia in Jazz“.

Šiaurietišką džiazo tradiciją dvi suomių menininkės organiškai jungia su viso pasaulio skambesiu, savo muzikinėmis veiklomis, aprėpdamos muzikos stilių ir žanrų įvairovę. Stipri šios programos dalyvių pusė – improvizacinė žaismė ir nuoširdumas, kurių dėka neriama į džiazo, klasikinės muzikos bei suomių liaudies muzikos pasaulius. Programoje skambės Maja Mannilos, žymaus džiazo virtuozo, kompozitoriaus, jau kartą koncertavusio su Kauno bigbendu Jukka Linkola ir kt. autorių kūriniai. Daugiau informacijos:  https://kaunosantaka.lt/renginys/scandinavia-in-jazz-vilnius/

Bilietus galima atsiimti: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/skandinavijos-dienos-kaune-scandinavia-in-jazz-390128/

 • TRENIRUOTĖ „ŠIAURIETIŠKO ĖJIMO PAŽINIMAS“ balandžio 30 d. 10:00 val., stovėjimo aikštelėje prie Kauno pilies. Organizatorius: VšĮ „Vandens turistai“.

Nemokami kursai miestiečiams, supažindinantys su ėjimo kilme, trumpas apmokymas ir maršruto praėjimas stebint mokytojui. Visą įrangą suteiks organizatoriai.

Užsiėmime gali dalyvauti 30 žmonių. Registracija: bit.ly/siaurietisko-ejimo-pazinimas.

Pilną Skandinvijos dienų programą galima rasti čia.