Projektas „16 dienų dėkingumo“: 4 diena

4 diena. Konstantinas Ostrogiškis ir Kyjivas. Matote kaip išėjo, mes susitikome labai seniai ir sukūrėme labai stiprią valstybę, Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, ir nuo to laiko mus labai glaudžiai susiejo ne tik įvykiai, bet ir žmonės. Tokiu buvo Lietuvos kunigaikštis ir didysis etmonas (1497–1500, 1507–1530), Trakų vaivada (1522–1530) Konstantinas Ostrogiškis (1460–1530), kuris turėjo ir daug kitų titulų, nors tai ir suprantama. Jis buvo vienas iš žymiausių to laiko žmonių ir vadų, taip pat vienas iš turtingiausių, o jo valdos dažnai buvo vadinamos „Kunigaikščio Ostrogiškio šalimi“. Iš 35 mūšių, kuriuose dalyvavo, jis pralaimėjo tik du, o pergalė prieš Maskvos kariuomenę 1514 m. prie Oršos, kur jis sumaniai vadovavo lietuvių pulkams, iki šiol įspūdinga. Kaip tam laikui jis gyveno ilgai – 70 metų, bet vis tiek atėjo jo išėjimo valanda. Jis mirė viename iš savo dvarų Turove (šiandieninėje Baltarusijoje), bet buvo palaidotas žymiosios Kyjivo Pečorų lauros senovinėje Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų katedroje (Успенском соборе). Ten palaidoti ir daugelis Ostrogiškių, tarp jų kunigaikščio žmona, jo brolis Michailas ir sūnus Ilja. O kitas jo sūnus Vasilijus (buvęs ir Lietuvos pilies Kyjive valdytojas), ne mažiau garsus nei tėvas, 1579 m. virš tėvo kapo pastatė gražų rožinio marmuro paminklą. Tačiau 1941 m. bolševikai susprogdino senovinę šventyklą ir taip sunaikino istorinį paveldą. Šiandien paminklas atkurtas Lietuvos ir Ukrainos valstybių, labdaros fondo „Kunigaikščių Ostrogiškių karūna“, Vilniaus dailės akademijos profesoriaus Arūno Sakalausko ir Ukrainos architektų pastangomis. Na, eikime ir pažiūrėkime, kaip jiems pavyko?!

Dr. Ruslana Martseniuk

Fotografijos: dr. Ruslana Martseniuk