Pokalbis su S. Lūžiu apie Amūrą, Akropolį, Artileriją

Vasario 14 dieną VDU studentų kūrybinė grupė Declamationes (kuratorė prof. I. Buckley) kvietė į pokalbį su VDU dėstytoju, „Didžiojo artilerijos meno“ vertėju Sigitu Lūžiu. Pokalbio metu buvo svarstomos šiuolaikinio žmogaus sąsajos su Antikine kultūra: kaip Antika interpretuojama mūsų sąmonėje, kiek svarbu pažinti klasikinę kultūrą, kokių Antikos pėdsakų aptinkame kasdienybėje.

Susitikimas paskatino svarstyti požiūrį į Antikos kultūrą ir jos sąsajas su mūsų dienomis. Kalbėta apie gebėjimą įsiklausyti į minties skambesį, žodžio melodiją, ateinančią iš ankstesnių laikų ir verčiančią mintis plaukti tam tikra linkme. Atkreiptas dėmesys ir į dramų rašymo tradiciją, šiuolaikines teatro interpretacijas. Vaizdų kultūros amžiuje tenkinamės Antikos motyvais, atsisakome autentikos ir nejaučiame sudėtingo, įvairialypio pasaulio visumos. Esame įpratę matyti Antikos simboliką, kurią priimame kaip duotybę, tad verta bandyti suvokti reiškinio ištakas.

Dėstytojas S. Lūžys dalinosi darbo su studentais patirtimi dėstant Antikos pasaulio ir  lotynų kalbos dalykus universitete, plačiau pasakojo ir apie „Didžiojo artilerijos meno“ vertimo subtilybes, knygos vertimo svarbą ir aktualumą. Džiugu, jog dalyviai turėjo galimybę pasiklausyti lotyniško originalo teksto skambesio iš knygoje atspausdintos faksimilės. O barokinio teksto skaitymo ypatybės, ilgi sakiniai ir periodai, kuriuos paskaitė S. Lūžys, leido pajausti ir savitą to meto rašymo stiliaus grožį.

Dėkojame dėstytojui S. Lūžiui ir susirinkusiems, kurie kartu keliavo didingo Antikos pasaulio takais.

Nuotraukos J. Petronio.