Paskaitos apie komunikaciją

Lapkričio 18 d. Vytauto Didžiojo universiteto įvairių filologijos specialybių studentai klausė dviejų savo srities specialistų paskaitų: Lietuvos ryšių su visuomene specialistų sąjungos atstovo, ryšių su visuomene agentūros „Komunikacija ir konsultantai“ įkūrėjo ir vadovo Andriaus Kasparavičiaus paskaitos apie šiuolaikinę komunikaciją ir visiems gerai pažįstamo laidų vedėjo bei prodiuserio, televizijos žurnalisto ir filmų garsintojo, Ryčio Zemkausko paskaitos apie interviu meną. Dr. Jolantos Kovalevskaitės, pristačiusios lektorius studentams, žodžiais: „tai – diena apie informaciją“.

dsc09894Andrius Kasparavičius paprastai dėsto ryšius su visuomene Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultete, Vytauto Didžiojo universitete jis paskaitą skaitė pirmą kartą. Ryšių su visuomene specialistas apžvelgė komunikacijos poslinkius ir skirtumus tarp tradicinės bei šiuolaikinės komunikacijos. Ryškiausias skirtumas – socialinės žiniasklaidos plėtra. Socialinė žiniasklaida jau yra tapusi atsvara tradicinei žiniasklaidai, dažnai kritikuojamai dėl per daug vienpusiško, beveik neegzistuojančio bendravimo su jos vartotojais. Lektorius pasidžiaugė, jog jau dešimtmetį gyvuojanti, kasmet vis labiau besiplečianti socialinės žiniasklaidos sfera kartu didina ir šios srities specialistams skirtų darbo vietų skaičių. A. Kasparavičius taip pat atkreipė dėmesį, kad tokia komunikacijos situacija – „geros žinios filologams“. Augant informacinio, pramoginio ir kitokio pobūdžio medijų turinio poreikiui kartu didėja ir puikiai kalbą valdančių specialistų reikiamybė.  Nepaisant to, kad komunikacijos formos vis greičiau keičia vienos kitas, geri rašytojai ir kitokio turinio kūrėjai bus reikalingi visada.  Ryšių su visuomene specialistas nepateikė vieno recepto, kaip studentas galėtų įsidarbinti šioje srityje, tačiau paskatino to siekiančius studentus aktyviai dalyvauti visuomeninėje veikloje, prisidėti prie įvairių projektų organizavimo, klubų ir sąjungų atstovavimo bei sekti Lietuvos ryšių su visuomene specialistų sąjungos naujienas.

dsc09915Rytis Zemkauskas – VDU PMDF dėstytojas, neretai kviečiamas dėstyti paskaitas ir kitų fakultetų studentams. Filologijos studentų auditorijoje paskaitos lektorius pasakojo apie interviu apibrėžtis ir jo kaip žanro specifiką. R. Zemkauskas atkreipė dėmesį į dažnai vartojamą terminą „interviu menas“ – tokia apibrėžtis byloja, jog šis žanras netelpa į konvencijos rėmus ir priartėja prie bendravimo, pokalbio meno, literatūros. Pagal savo tipologiją, pagrįstą interviu dalyvių bendravimu, R. Zemkauskas skiria kelis interviu tipus iš kurių du, paties žodžiais tariant, „turi visus gero romano bruožus“. Peršasi išvada, jog geri interviu-kelionė ir interviu-pasimatymas iš interviu iniciatoriaus reikalauja išlavintos pasakotojo, naratoriaus kompetencijos, kuria pasižymi ir rašytojai prozininkai. Pagrįsdamas savo pastebėjimus vaizdingais pavyzdžiais, interviu meno meistras pabrėžė, jog interviu ir pokalbiai mums, žmonėms, yra kaip kvėpavimas, o geras interviu visada atsiremia į žurnalisto susidomėjimą pokalbio tema bei meile pašnekovui.

Abu lektoriai – socialinės ir diplomatinės sferos specialistai, savo veikla tiesiogiai nesusiję su filologija, tačiau abiejų paskaitose buvo darytos aiškios sąsajos tarp gero kalbos išmanymo ir pajautimo, gebėjimo bendrauti bei sėkmingos veiklos net ir nuo tradicinės filologijos nutolusiose srityse.

Dėkojame A. Kasparavičiui ir R. Zemkauskui už paskaitas ir pasidalinimą savo žiniomis.

 

Tekstą parengė: Lietuvių filologijos ir leidybos programos 3 kurso studentė Simona Survilaitė