„Ö kaip vokiškai?“ primins Vokietijos svarbą pasaulyje

Spalio 16–21 d. antrą kartą Lietuvoje bus surengta Vokiečių kalbos diena „Ö kaip vokiškai?“, kurios metu šalyje vyks vokiečių kalbai ir kultūrai skirti renginiai. Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) jungiasi prie visos šalies švietimo įstaigų ir pristato programą, skirtą moksleiviams, studentams ir visuomenei.

Vokiečių kalba yra viena svarbiausių kalbų, naudojamų ne tik verslo, bet ir mokslo, kultūros srityse. Siekdamas padrąsinti moksleivius mokytis šią kalbą, VDU nuo spalio 16 d. Kauno miesto ir rajono mokyklose inicijuos poezijos, linksmų istorijų ir pagrindinių frazių skaitymus, kurie vyks pertraukų tarp pamokų metu. Įrašus įgarsino į VDU atvykę studentai iš Vokietijos, kurie VDU studentams bei moksleiviams ves vokiečių kalbos ir kultūros pamokas. Šiais metais vokiškos eilės taip pat skambės ir VDU radijuje.

„Reikia pripažinti, jog Vokietijos kalba, kultūra, ekonomika ir politika turi didelę įtaką Europai bei pasauliui – apie tai byloja ir VDU „Ö kaip vokiškai?“ programa“, – teigia VDU Užsienio kalbų instituto vokiečių kalbos dėstytoja, germanistė Gintarė Gelūnaitė-Malinauskienė.

Vokietija – viena svarbiausių investuotojų Lietuvoje

„Vokietija užima trečią vietą tarp užsienio investuotojų Lietuvoje – šalyje yra apie 300 dukterinių Vokietijos įmonių. Lietuviai taip pat sparčiai žengia į Vokietijos rinką. Vis dėlto, tiek lietuvių, tiek vokiško kapitalo įmonių vadovai Lietuvoje pripažįsta, kad rinkoje trūksta specialistų, mokančių vokiečių kalbą, o dar labiau stokojama tų, kurie ją moka labai gerai ir išmano verslo pagrindus“, –  teigia Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmų biuro Lietuvoje vadovė Audronė Gurinskienė. Būtent dėl šios priežasties VDU pradėjo vykdyti naują vokiečių kalbos ir komunikacijos bakalauro studijų programą, kuri šiemet buvo itin populiari tarp stojančiųjų, be to, prie Lietuvos ir Vokietijos verslo ryšių plėtros daug prisideda VDU vykdomos magistrantūros studijų programos „Vokiečių verslo kalba ir komunikacija“ absolventai.

VDU germanistai, glaudžiai bendradarbiaudami su vokiško kapitalo įmonėmis Lietuvoje, Vokiečių kalbos dienos „Ö kaip vokiškai?“ proga 10-12 klasių moksleiviams bei VDU studentams surengs informacines ekskursijas „Ką Lietuvoje veikia vokiškos įmonės?“. Besimokantys vokiečių kalbos spalio 17, 18 d. turės unikalią galimybę apsilankyti vokiško kapitalo įmonėse „Lidl Lietuva“, „Hegelmann Transporte“ bei su Vokietija glaudžiai bendradarbiaujančia „Delta Tours“ ir susipažinti su šių įmonių veikla, ateities planais ir karjeros galimybėmis.

Ekskursijos vyks spalio 17, 18 dienomis. Būtina išankstinė registracija.

Vokietija po rinkimų ar Europa po rinkimų?

Vokietijos kaip vienos stipriausių Europos ekonomikų ir politinių lyderių vaidmuo sprendžiant Europos ateitį itin svarbus, daugelis laiko Vokietiją ES stabilumo ir atsakingos užsienio politikos garantu. Kaip pasikeis Vokietijos politinė realybė, kai pirmą kartą po ilgų dešimtmečių į parlamentą įžengs  ultradešiniosios partijos atstovai? Ar Vokietijos partneriai – taigi, ir Lietuva – turi pagrindo nerimauti? Apie tai bus diskutuojama viešoje paskaitoje „Vokietija Europoje – per stipri ar per silpna? Tęsinys po rinkimų“, kuri vyks spalio 16 d., 17 val. VDU Didžiosios salės I a. fojė (S. Daukanto g. 28). Akademinei bendruomenei, moksleiviams ir plačiajai visuomenei skirtą paskaitą skaitys ir įžvalgomis apie šių dienų Vokietiją dalinsis germanistė, VDU Humanitarinių mokslų fakulteto dekanė docentė Rūta Eidukevičienė.

Paskaitoje bus kalbama apie Vokietijos politines realijas ir visuomenės nuotaikas, kurias atskleidė prieš dvi savaites įvykę Bundestago rinkimai. „Jau praėjusiais metais savo paskaitoje kalbėjau apie tai, jog Angelos Merkel vadovaujama Krikščionių demokratų sąjunga praranda populiarumą, o galios lauke pastebima vis auganti dešiniųjų populistinių partijų įtaka. Rugsėjo pabaigoje įvykę Bundestago rinkimai išryškino ne tik augančią naujų politinių jėgų įtaką, bet ir vis dar neįveiktus skirtumus tarp vakarinės ir rytinės Vokietijos dalies, visuomenės susiskaldymą sprendžiant pabėgėlių problemas, paprastų vokiečių baimes ir lūkesčius“, – aiškina R. Eidukevičienė.

Vokiečių kalba akademinėje aplinkoje

Vokiečių kalba VDU dėstoma nuo pat universiteto atkūrimo. VDU Užsienio kalbų instituto duomenimis ji yra tarp penkių populiariausių kalbų, kurias studentai renkasi kaip pasirenkamą dalyką. Mokėdami vokiškai, studentai turi daugiau galimybių pasiekti aukšto lygio mokslinę informaciją ir dalyvauti studentų mainų programose. Spalio 17 d., 8:35-11:00 val. VDU (K. Donelaičio g. 52-422) vyks „Erasmus“ studentų iš Vokietijos užsiėmimai VDU studentams ir moksleiviams „Pažink Vokietiją“, kurių metu bus vedami vokiečių kalbos ir kultūros pradžiamoksliai.

Daug studentų pagal „Erasmus“ mainų programą studijuoja Vokietijos universitetuose, kai kurie, gavę Vokietijos akademinių mainų tarnybos (DAAD) stipendijas, mokosi kalbos vasaros mokyklose arba stovyklose, kurias organizuoja Gėtės institutas Lietuvoje. Spalio 19 d. 15:45-17:30 val. VDU daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23-310) vyks DAAD informacinis renginys VDU studentams apie stipendijas studijoms bei moksliniams tiriamiesiems darbams, kurį ves Vokietijos akademinių mainų tarnybos atstovas dr. Heiko F. Marten.

Kultūrinis bendrumas ir vokiškasis Kaunas

Lietuva nuo seno turi sąsajų su Vokietija, tad turistus domina šalies kultūra ir istorija. Vienas bendras kultūrinis ryšys tarp Lietuvos ir Vokietijos – Mažoji Lietuva  ir Rytų Prūsija, iš kur kilo ir pirmoji lietuvių kalba parašyta knyga – Martyno Mažvydo „Katekizmas“ bei kiti kūriniai, formavę lietuvių literatūros istoriją. Vokiškų ir lietuviškų šaknų bendrumo bus ieškoma VDU doc. dr. Vytenio Almonaičio paskaitoje „Rytų Prūsijos istorijos atspindžiai: kultūros paveldas buvusiose Ragainės ir Tilžės apskrityse“. Istorikas taip pat pristatys savo kartu su žmona Junona Almonaitiene išleistą knygą „Šiaurės Skalva. Keliautojo žinynas“ (2015).

Tačiau vokiečių pėdsakų galima rasti ne tik Mažojoje Lietuvoje ar Klaipėdoje, bet ir Kaune. Tarpukariu Šančiuose gyveno gausi vokiečių bendruomenė, veikė net keletas vokiečių valdomų fabrikų ir mažesnių įmonių, pavyzdžiui, 1879 m. brolių Šmidtų įkurtas metalo dirbinių ir mašinų fabrikas, 1921 m. įkurtas šokolado fabrikas „Tilka“. Šiose įmonėse dirbo nemažai vokiečių kilmės tarnautojų ir darbininkų, kurie būrėsi į savo kultūrines ir sporto draugijas, šventė šventes ir meldėsi senuosiuose Šančių evangelikų maldos namuose. Šiandien mažai kas iš kauniečių žino šią itin turtingą daugiakultūrę Šančių priemiesčio istoriją, todėl Vytauto Didžiojo universiteto germanistai kartu su Šančių bendruomene sumanė pakviesti visus susidomėjusius į ekskursiją „Vokiečių pėdsakais po senuosius Šančius“, kuri vyks spalio 21 d., 11 val. Susitikimo vieta – transporto stotelė „Šančių poliklinika“.

Vokiečių kalbos dienos „Ö kaip vokiškai?“ renginius VDU organizuoja Humanitarinių mokslų fakulteto Užsienio kalbų, literatūros ir vertimo studijų katedra ir VDU Užsienio kalbų institutas.

„Ö kaip vokiškai?“ VDU renginių programa.

Daugiau informacijos apie vokiečių kalbos dieną Lietuvoje „Ö kaip vokiškai?“.