Lietuvių kalbos mokymai karo pabėgėliams iš Ukrainos

Šių metų rugsėjo mėnesį Vytauto Didžiojo universitete pradėtas įgyvendinti naujas projektas „Lietuvių kalbos mokymai nuo Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą pasitraukusiems Ukrainos pabėgėliams“. Projektas finansuojamas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų dvišalio bendradarbiavimo fondo lėšomis.

Projekto tikslas – skatinti Ukrainos karo pabėgėlių integraciją ir atskirties mažinimą bei sudaryti jiems platesnes ir lankstesnes galimybes mokytis valstybinę kalbą ir jaustis kuriančiais pridėtinę vertę Lietuvai. Šiuo projektu reikšmingai tęsiamos ukrainiečių integracijos veiklų, nuo karo pradžios vykdomų universitete.

Humanitarinių mokslų fakultetas, įgyvendinamas šį projektą, organizuoja skirtingų tipų mokymus: Lietuvių kalba ir visuomenė: kalba, kultūra, istorija ir žmogaus teisės; Lietuvių kalba ir kultūra šeimoms su vaikais; Lietuvių kalbos mokymasis Kulinarijos ir rankdarbių klube. Bendradarbiaujant su VDU Ukrainos centru, kursai vykdomi ne tik Kaune, bet Vilniuje, taip pat nuotoliu. Tik paskelbus registraciją į vykdomus kursus, labai greitai buvo užpildytos visos kursų vietos, todėl manome, kad ypatingai svarbu ne tik suteikti galimybę mokytis universitete, bet ir sukurti sąlygas mokytis savarankiškai“, – teigia projekto partnerinės dalies vadovė doc. dr. Laura Kamandulytė-Merfeldienė. „Siekiame, kad projekto metu įgyvendinamos veikos turėtų ilgalaikę vertę ir padėtų mokytis kuo gausesniam būriui ukrainiečiui. Todėl projekto metu rengiama mokymo priemonė, kuri bus viešai prieinama internete, taip užtikrinant ukrainiečiams galimybę tęsti mokymąsi arba pradėti mokytis savarankiškai“.

L. Kamandulytė-Merfeldienė teigia, kad organizuojant kursus ukrainiečiams remtasi požiūriu, jog kalbos mokymosi neįmanoma atsieti nuo visuomeninio, kultūrinio, istorinio konteksto. Todėl lietuvių kalbos mokymąsi prasmingai papildo sociokultūrinės paskaitos apie Lietuvos istoriją, valstybines ir krikščioniškas šventes, papročius, kultūrą, žmogaus teises ir jų įgyvendinimą Lietuvoje, taip pat teminės išvykos, atrakinančios duris į gilesnį šalies supratimą, įsitraukimą ir ryšį su bendruomene.

„Bendraudami su besimokančiaisiais matome, kad Lietuva jau yra tapusi jų antraisiais namais, tačiau jaučiame, kad kai kuriems ukrainiečiams dar trūksta pasitikėjimo savimi kuriant bendrystes, dalyvaujant visuomenės gyvenime“, – teigia L. Kamandulytė-Merfeldienė, ir prisimena vienos iš besimokančiųjų pasakymą, jog kalba – tai laisvė. „Iš tiesų gebėjimas susikalbėti lietuviškai leidžia jaustis stipriau, drąsiau, atsikratyti svetimumo jausmo. Tai laisvė dalintis savo mintimis su kitais. Todėl tikime, kad kiekvienas naujas lietuviškas žodis tampa nauju žingsniu į didesnį pasitikėjimą savimi“.

Vienas iš svarbiausių dalykų yra tai, kad kursų metu besikomantieji jaustųsi gerai. „Nuo Rusijos sukelto karo pabėgę ukrainiečiai yra patyrę labai daug streso. Tad mums, dėstytojams, labai svarbu, kad per mūsų paskaitas jie galėtų atsipalaiduoti, patirti kuo geresnių emocijų, kartais netgi pasilinksminti, taip susipažįstant su lietuvių kalba, kultūra ir, svarbiausia, bent toms kelioms paskaitų valandoms pamirštant dažnai nemenką nerimą keliančius rūpesčius“, – pasakoja kursų dėstytojas dr. J. Kazlauskas.

L. Kamandulytė-Merfeldienė teigia, kad svarbiausias projekto tikslas – ukrainiečių integracija, todėl kalbos mokymosi procesas įgauna naują dimensiją – kalba tampa ne tik bendravimo, bet ir bendrumo jausmo stiprinimo priemone. Pavyzdžiui, mokymuose, skirtuose šeimoms su vaikais, siekiama sukurti erdvę, padedančią pajausti bendravimo džiaugsmą, žaidžiant žaidimus, atliekant aktyvias veiklas, kurias lydi viena kitą keičiančios lietuvių ir ukrainiečių kalbos. Kulinarijos ir rankdarbių klube žodžiai taps kūrybos įrankiais: kiekvienas kepinys, mezginys ar drožinys taps priemone, per kurią lietuviški žodžiai įgyja realia prasmę. Gamindami ir kurdami dalyviai įgis kalbinių įgūdžių per praktinius veiksmus, o kalba bus ne tik girdima, bet ir liečiama bei patiriama per pojūčius ir bendrystę.

Plačiau apie projektą ČIA.

Kontaktai: laura.kamandulyte@vdu.lt