Letonikos centras – projekto „Baltų literatūros savaitė“ partneris

2019 m. balandžio 5 d. VDU HMF Letonikos centro kvietimu VDU Daugiafunkciame mokslo ir studijų centre į baigiamąjį projekto seminarą susirinkę per 30 Lietuvos mokyklų bibliotekininkų ir mokytojų diskutavo apie tarpinstitucinio ir tarpkultūrinio bendradarbiavimo naudą stiprinant moksleivių skaitymo motyvaciją ir įgūdžius. Tarptautinio mokyklų bibliotekų projekto „Baltų literatūros savaitė“ organizatoriai šio tikslo siekia ragindami Lietuvos ir Latvijos moksleivius skaityti latvių ir lietuvių literatūrą, kviesdami mokytis antrosios baltų kalbos, pažinti kaimyninės šalies kultūrą, istoriją.

„Baltų literatūros savaitė“ – jau trečius metus Lietuvos ir Latvijos mokyklose vykstantis projektas. Jo metu mokyklose yra skaitomi lietuvių / latvių autorių kūriniai, rengiamos knygų parodos, rašytojų pristatymai, organizuojami įvairūs renginiai, vedamos integruotos kalbų, dailės, muzikos, geografijos, informacinių technologijų pamokos, viktorinos, konkursai, vykdomi tiriamieji projektai. Projekto pobūdis ir informacijos viešinimo kampanija socialinio tinklo Facebook grupėje „Baltų literatūros savaitė/Baltu literatūras nedēļa“ skatina užmegzti ir palaikyti tarpkultūrinius ryšius su kaimyninės šalies kolegomis, dalintis patirtimi ir tobulėti. Projekto sėkmę liudija kasmet augantis projekto dalyvių skaičius – šiemet renginius, skirtus kaimyninės šalies literatūrai, entuziastingai palaikė per 60 Lietuvos ir Latvijos mokyklų. Idėjos autorių – Jonavos rajono Žeimių mokyklos-daugiafunkcio centro bibliotekininkų – iniciatyvą jau nuo pat pradžių rėmė Jonavos rajono savivaldybė, VDU HMF Letonikos centras, Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje bei Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje. Šių metų projekto baigiamajame seminare, kurį organizavo VDU HMF Letonikos centras, dalyvavo Latvijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje dr. Einaras Semanis. Jis dėkojo projekto organizatoriams, Lietuvos mokykloms bei VDU Letonikos centro skaityklai dovanojo naujausių į lietuvių kalbą išverstų latvių autorių romanų Maros Zalytės „Penki pirštai“, Noros Ikstenos „Motinos pienas“, Janio Jonevo „Jelgava 94“, Ingos Abelės „Žilvičių smūtkelis“, šiuolaikinės latvių poezijos antologiją „Pavasaris bus kaip visuomet“, taip pat knygų mažiesiems skaitytojams – Zanės Zustės „Ūkė Pūkė grįžta namo“, Jurio Zvirgzdinio „Liūto riaumojimas“, Anos Saksės „Pasakos apie gėles“, pasakų rinkinį „Šimtas latvių liaudies pasakų“. Panaudojus Jonavos rajono savivaldybės paramą, lietuviškų knygų bus dovanojama Latvijos mokykloms. Žodynų, vadovėlių ir kitų leidinių projekto dalyviams yra dovanojęs ir VDU HMF Letonikos centras.

Seminare dalyvavęs Jonavos rajono meras, VDU alumnas Eugenijus Sabutis akcentavo ne tik projekto naudą stiprinant Lietuvos ir Latvijos kultūrinius ryšius, bet ir apskritai humanitarinio išsilavinimo svarbą ugdant harmoningą ir kūrybingą asmenybę.

Seminaro metu VDU doktorantės Kristina Vaisvalavičienė ir Auksė Noreikaitė projekto dalyvius supažindino su naujausiais savo tyrimais. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto doktorantė Viktorija Jonkutė pristatė kartu su režisieriumi Ernestu Samsonu sukurtą ilgametražį dokumentinį filmą „Arčiau žemės anapus upės“ (2018) apie dviejų baltų poetų – Knuto Skujenieko ir Vlado Braziūno – draugystę. Renginio dalyviams meninę programą parengė Kauno dailės gimnazijos mokiniai (mokyt. V. Šniokienė, V. Katkevičiūtė). Šios mokyklos mokinių piešinių parodą, sukurtą latvių tautosakos ir Anos Saksės „Pasakų apie gėles“ motyvais, galima apžiūrėti VDU daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio 23) iki 2019 m. balandžio 30 d.