Kaune lankysis populiarioji norvegų rašytoja Maja Lunde

Gruodžio 5 d., antradienį, 16.00 val. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje (S. Daukanto g. 25, Kaunas) viešės norvegų prozininkė ir scenaristė Maja Lunde, pasaulyje išgarsėjusi savo debiutiniu romanu „Bičių istorija“ (iš norvegų kalbos vertė Eglė Išganaitytė ir Justė Nepaitė, išleido „Tyto alba“, 2017 m.). Didelis susidomėjimas romanu kilo dar prieš jo išleidimą 2015 metais – knyga buvo pastebėta Londono knygų mugėje, leidybos teises įsigijo septynios šalys (šiuo metu leidybos romanas išleistas dvidešimtyje šalių). Vizito metu Mają Lunde kalbins dr. Jurgita Ludavičienė („Tyto alba“), vertėja – Eglė Išganaitytė.

 Per trumpą laiką „Bičių istorija“ tapo tarptautiniu bestseleriu ir pelnė autorei kelias svarbias literatūrines premijas, tarp kurių – norvegų „Bokhandlerprisen“ ir „Fabelprisen“. Romanas karaliauja daugelio šalių perkamiausių knygų sąrašuose, pavyzdžiui, Vokietijoje nuo gegužės „Bičių istorija“ – Der Spiegel bestselerių tope.

 „Buvo baisu imtis knygos suaugusiesiems rašymo, – prisipažįsta rašytoja, gimusi ir augusi Osle, gimtajame mieste baigusi universitetą ir daugelį metų dirbusi Norvegijos nacionalinio transliuotojo scenariste bei kūrusi knygas vaikams (M. Lunde – dešimties knygų vaikams ir jaunimui autorė – aut. past.), – žanrai, kuriuos buvau įvaldžiusi, netiko romanui. Teko ilgai gilintis ir domėtis, kad pavyktų autentiškai pavaizduoti praeities ir ateities bitininkystę.“

Romane „Bičių istorija“ Maja Lunde aprašo tris susijusias, bet skirtingų istorinių laikų jaudinančias ir įtraukiančias gyvenimo istorijas, ir per jas nušviečia globalinę katastrofą. Pagrindinis vaidmuo knygoje tenka bitėms, bet pasakojama ir apie tėvų bei vaikų santykius, savojo kelio pasirinkimą, likimą, pralenkiantį laiką ir vietą.

„Pasakoju istoriją apie bites, tačiau ji lygiai taip pat yra apie žmones bei santykius tarp vaikų ir suaugusiųjų. Mane visada domino klimatas, aplinkosauga, kas vyksta su mūsų Žeme. Mintis parašyti knygą kilo pažiūrėjus dokumentinį filmą apie bičių žūtį. Jis mane ir pakerėjo, ir išgąsdino. Mečiau visus darbus ir pradėjau rašyti romaną“, – pasakoja Maja Lunde, romaną intensyviai rašiusi dvejus metus.