HMF studentai dalyvavo taikos rezoliucijos pasirašyme

Lygiai prieš 500 metų tarp Šveicarijos ir Prancūzijos buvo sudaryta „amžinosios taikos“ sutartis. Būtent šia proga Fribūro universitetas surengė Europos studentų susitikimą, kuris vyko nuo 2016 m. lapkričio 27 d. iki 2016 m. gruodžio 1 d. Susitikimo tikslas – Europos jaunimo taikos rezoliucijos pasirašymas. Lietuvą Fribūro universitete atstovavo keturi Vytauto Didžiojo universiteto studentai, iš kurių net trys studijuoja Humanitarinių mokslų fakultete (Gintarė Žaldokaitė, Kristina Urbaitytė, Martynas Bruenker). Taip pat renginyje dalyvavo Urtė Januškevičiūtė iš VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto bei keliasdešimt kitų studentų iš Ispanijos, Prancūzijos, Šveicarijos, Vokietijos, Belgijos, Italijos ir Bulgarijos.

Pasak projekto dalyvių, kelionė praėjo sklandžiai. „Mus, atvykusius į Ciuricho oro uostą, pasitiko labai malonus darbuotojas iš Lietuvos Ambasados Berne, kuris mus ir nuvežė į Fribūrą. Apgyvendinti buvome jaukiame viešbutyje netoli universiteto,“ – dalinasi patirtimi viena iš projekto dalyvių, G. Žaldokaitė.

„Jau pirmąjį vakarą projekto organizatoriai surengė nedidelį vakarėlį jaukiame studentiškame bare, kuris labiau panašėjo į tikrų tikriausią butą. Kol gurkšnojome vyną ir smagiai vieni su kitais šnekučiavomės, valgomajame jau buvo ruošiami užkandžiai, o virtuvėje puode kunkuliavo karšta ir labai skani moliūgų sriuba. Vakarui besibaigiant, profesorius Gilbert Casasus pasakė trumpą kalbą, kartu pasveikindamas visus atvykusius studentus,“ – pasakoja Gintarė.

Antros dienos ryte visi projekto dalyviai ir organizatoriai susirinko universiteto auloje, kur klausėsi keturių skirtingų profesorių paskaitų taikos tema. Po to vyko kūrybinės dirbtuvės, kurių metu studentai buvo suskirstyti į keturias grupes (filosofijos, politikos, geopolitikos ir istorijos), turėjo išanalizuoti taikos sampratą pagal pateiktą tematiką ir pristatyti auditorijai. „Aš patekau į filosofijos grupę. Kartu su dėstytoju analizavome I. Kanto kūrinį „Amžinoji taika“. Buvo iš ties įdomu,“ – dalinasi įspūdžiais G. Žaldokaitė.

Trečiąją dieną vyko renginys, į kurį atvyko politikai ir ministrai iš Prancūzijos bei pačios Šveicarijos. Po oficialios renginio dalies buvo parodytas spektaklis, kuris vaizdavo prancūzų ir šveicarų ėjimą taikos link. Vakare visi studentai vėl susirinko universitete ir buvo suskirstyti į grupeles, kuriose diskutavo apie taiką Europoje šiandien. Kiek vėliau įvyko susitikimas su šalių, iš kurių buvo atvykę studentai, ambasadoriais. G. Žaldokaitės teigimu liūdniausia buvo tai, kad susitikime be VDU studentų nedalyvavo nė vienas Lietuvos atstovas.

Priešpaskutinė diena buvo skirta išvykai. „Ankstų rytą autobusu pajudėjome Ženevos link. Keliavome į JTO būstinę. Kelionė autobusu neprailgo, nes ekskursijos vadovai mums parūpino gardžių sumuštinių bei gėrimų, o diena buvo saulėta ir giedra, todėl buvo galima grožėtis kalnais ir visa nuostabia Šveicarijos gamta. JTO būstinėje mus pasitiko generalinio sekretoriaus kabineto vadovas David A. Chikvaidze, kuris supažindino su Jungtinių Tautų veikla. Vėliau iškalbingas gidas mus vedžiojo po didžiules sales, kurias anksčiau buvo tekę matyti tik per televizoriaus ekraną, bei pasakojo įdomybes apie patį pastatą. Ne tik aš, bet, manau, dauguma mūsų buvo sužavėti. Iš JTO būstinės patraukėme į Lozaną, kur išklausėme paskaitą Jean Monnet fonde. Grįžę į Fribūrą susirinkome galutinėms diskusijoms, kurių metu turėjome nuspręsti, kuriuos teiginius apie taiką paliksime ir įtrauksime į rezoliuciją,. Paskutinę dieną įvyko nedidelė spaudos konferencija, kurioje buvo pristatyti mūsų darbo rezultatai.“ – paskutines dienas aptaria G. Žaldokaitė

Pasak studentų, dienotvarkė Fribūro universitete buvo pakankamai įtempta ir užpildyta paskaitomis bei darbu universitete, bet vakarais buvo galima atrasti laiko atsipalaidavimui ir poilsiui. „Vietiniai studentai mus vedžiojo po Fribūrą, renginio organizatoriai net porą kartų surengė ypatingus vakarus, skirtus išbandyti šveicariškiems patiekalams. Nors tos kelios dienos praleistos Šveicarijoje prabėgo labai greitai, jos be abejonės paliko neišdildomų įspūdžių,“ – pasakojimą užbaigia G. Žaldokaitė.

Džiaugiamės mūsų studentų aktyvumu ir skatiname studentus dalyvauti įvairiuose renginiuose bei pasidalinti patirtimis su mumis.