Garbės stipendija skirta Lyginamųjų kultūrų studijų programos magistrantei Agnei Gintalaitei

2024 m. vasario 15 d. vyko Vytauto Didžiojo universiteto Senato posėdis, kurio metu buvo pagerbti ir įvertinti VDU bendruomenės nariai. Tądien už kultūrinę ir meninę veiklą Vytauto Didžiojo universiteto Garbės stipendija skirta ir Humanitarinių mokslų fakulteto Lyginamųjų kultūrų studijų programos magistrantei Agnei Gintalaitei. VDU dėstytojai, studijų bendražygiai Agnę Gintalaitę gali pažinti kaip puikiai besimokančią, aukščiausius įvertinimus gaunančią studentę. Taip pat magistrantė yra aktyvi mokslinėje veikloje, kuri studijų metais skaitė ne vieną pranešimą konferencijose, pateikė publikavimui mokslinį, savo tyrimais paremtą straipsnį. Ir dar kultūrinė, meninė veikla…

Plačiau apie save pasakoja pati Agnė:

Esu menininkė, dirbanti su įvairiomis medijomis, tapyba, instaliacija, garsu, fotografija. Mane domina vaizdo nepatikimumas, savo darbuose tyrinėju tiek iki-fotografinių, tiek post-fotografinių technikų galimybes, ypač daug dėmesio skirdama techninėms klaidoms, į kurias žiūriu kaip į evoliucijos šaltinį, galimybę generuoti hibridines autorystės formas.

Meninę kūrybą suprantu ne kaip išraišką, o kaip tyrimo metodą, savo praktikoje derinu meninę ir mokslinę vaizduotes. Esu baigusi VDA menotyrą, VU studijavau psichologiją, o vėliau įkvėpimo ir, manau, gilumo mano meniniams tyrimams ėmė teikti kultūrų studijos VDU.

Vykdau lauko tyrimą apie lietuvių gyvenimo būdo migrantų bendruomenę Fuerteventuros saloje. Autoetnografinė akademinio tyrimo dalis neišvengiamai persipina su menine praktika. Vienas iš mano kūrybinių projektų –  radikalių daiktų kolekcija. Tai daiktai, kuriuos galime pamatyti vaizduotės pagalba pakrantės akmenyse, netyčia, prietemoje, nematydami ryškiai, projektuodami patys save. Taip tyrinėju meninės praktikos ir tapatybės parametrus Fuerteventūroje –  pokolonijinėje vulkaninės kilmės saloje, pasižyminčioje nederlingais kraštovaizdžiais, subtropiniu klimatu ir migrantų srautais. Kitame projekte, kurį pavadinau ,,Pingvinų planeta“, kuriu alternatyvų pasaulį, kuris toks pat kaip ir mūsų, tik paremtas ne antropocentristine, o ekocentristine etika.

Visada buvau linkusi gilintis į reiškinių kompleksiškumą, niekada nemėgau supaprastintų požiūrių į pasaulį, gyvenimo bėgyje ir kūryboje žaidžiau mokslininkę, tačiau tik studijos VDU atskleidė šią mano tapatybės dalį, mokslas man tapo daug daugiau, nei įkvėpimu meniniams projektams ar argumentu diskusijoms ir rašomai publicistikai.  Šiandien atrodo, kad studijų metu užgimusi mano nauja mokslininkės, tyrėjos tapatybė auga,  stiprėja, savarankiškėja ir neketina niekur trauktis iš mano gyvenimo.

Nors studijuoju nuotolinėje programoje, tačiau kaip niekad anksčiau jaučiuosi esanti universiteto bendruomenės dalimi, o gauta garbės stipendija ne tik sujaudino, pradžiugino, bet ir tapo motyvacija dar labiau stengtis auginti savyje ne tik menininkę, bet ir mokslininkę.

Dar kartą sveikiname gavus Vytauto Didžiojo universiteto Garbės stipendiją! Cituojant Rektoriaus sveikinimo žodžius, linkime, kad šis laimėjimas tebūna paskata rimtoms studijoms, prasmingai visuomeninei veiklai, įsipareigojimas dirbti Lietuvos labui.