Frankofonijos mėnuo VDU: kultūrinis pavasaris virtualiuose renginiuose

Kaip ir kiekvienais metais, šiemet Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Frankofonijos šalių centras pristato naują 2021 metų kovo mėnesio renginių programą. Bendradarbiaudamas su Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija, Kauno miesto savivaldybe, Prancūzų institutu Lietuvoje, Kanados ambasados biuru Lietuvoje, Kauno kino centru „Romuva“ ir Lietuvos prancūzų kalbos mokytojų ir dėstytojų asociacija, centras maloniai kviečia leistis į virtualią kelionę Europos, Šiaurės Amerikos, Afrikos frankofoniškųjų šalių literatūros, kino, politikos, kultūrinės diplomatijos ir kitų naujausių idėjų keliais.

Karantinas pakoregavo planus

Prancūzakalbes šalis ir regionus vienijanti Frankofonija Kauną turėjo aplankyti ir praėjusiais metais, tačiau suplanuotus renginius netikėtai nutraukė pasaulį sukausčiusi koronaviruso pandemija. Atsižvelgus į šalyje paskelbtą karantiną, šįmet didžioji dalis suplanuotų veiklų, parodų ir kitų renginių, keliasi į virtualią erdvę.

„Džiugu, kad turėsime dar vieną galimybę sužinoti daugiau apie frankofoniškas šalis. Skirdami didžiausią dėmesį saugumui, renginius stebėsime ir juose dalyvausime būdami namuose. Tačiau tai tikrai nesutrukdys pajausti Frankofonijos dvasios“, – sakė Kauno mero pavaduotojas Mantas Jurgutis.

Nuo spektaklių iki parodų

Iš beveik 30 renginių susidedanti programa truks visą kovo mėnesį. Miesto gyventojų ir svečių lauks nuotolinės konferencijos, paskaitos, seminarai, pamokos, apžvalgos ir net degustacijos. Daugiau informacijos – specialioje Frankofonijos mėnesio programoje internete.

Susipažinti su Prancūzijos istorijos pėdsakais Kaune, atrasti legendas, skonius ir kvapus kvies specialiai sukurtas virtualus maršrutas. Pasivaikščioti nuotoliniu būdu ar net gyvai bus galima naudojantis specialiu skaitmeniniu žemėlapiu „Bonjour, Kaunas“.

Savivaldybė drauge su Kauno miesto kameriniu teatru virtualioje platformoje padovanos Nauberto Jasinsko spektaklio „bowel“ premjerą, kurios personažai bandys pabėgti nuo gyvenimo rutinos ir tuo pačiu sieks su ja susigyventi.

Frankofonijos akcentai bus pastebimi ir Laisvės alėjoje – ją papuoš Kauno partnerio Grenoblio lauko paroda. Prancūzijos miestas sulaukė išskirtinio pripažinimo – 2022 metais jam bus įteiktas Europos Žaliosios sostinės titulas. Tad kauniečiai ir miesto svečiai kviečiami susipažinti su šiuo miestu, jo kraštovaizdžiu, architektūra ir autentiška atmosfera.

Praminė Mažuoju Paryžiumi

Dar daugiau prancūziškų akcentų lauks tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Frankofoniškojo pasaulio kultūra ir politika“, kurią kovo 4–29 dienomis nuotoliniu būdu organizuoja Vytauto Didžiojo universiteto Frankofonijos šalių centras. Virtualiose paskaitose kalbės garbingi svečiai iš Kanados ir Prancūzijos, taip pat pranešimus Frankofonijos tematika skaitys VDU atstovai.

„Renginių programa išties dvelkia pavasariu: atneša daug naujų požiūrių, frankofoniškojo pasaulio idėjų ir darniai įsilieja į bendrą Kauno miesto virtualių frankofoniškųjų renginių, pasivaikščiojimų programą, truksiančią visą kovo mėnesį. Konferencijos metu kiekvienas pranešimas tęsis daugiau kaip valandą, bus galimybė virtualiai bendrauti, nusikelti mintimis į tolimiausias šalis, pavyzdžiui, Togą, ir diskutuoti“,  – teigia VDU Frankofonijos šalių centro vadovė prof. Aurelija Leonavičienė ir centro koordinatorė dr. Giedrė Pranaitytė.

Kasmet drauge su pavasariu pasveikinantis Frankofonijos mėnuo – simboliškas istorinis ženklas Kaunui. Tarpukariu laikinąja sostine tapęs miestas išsiskyrė elegantiška architektūra, politiniu gyvenimu, vakarietiškais restoranais bei salonais. Dėl gyvenimo būdo ir mados pavyzdžio Kaunas buvo pramintas Mažuoju Paryžiumi.

„Jeigu pažvelgtume į bendrą viso pasaulio Frankofonijos fotografiją, tai joje pamatytume kultūrinę įvairovę ir neišardomą kultūros ir politikos dermę. Taip teigia vienas iš žymiausių Europos komunikacijos specialistų prof. Dominique Wolton, ne kartą lankęsis VDU. Prisiminkime ir Šveicarijoje dirbančio analitiko ir mąstytojo Patrice Meyer-Bisch mintį, kad politikams negalima ignoruoti kultūrinės įvairovės, kadangi būtent „kultūra yra pirmasis vystymąsi sąlygojantis veiksnys“. Pasak mokslininko, kultūra, pasitelkdama įvairias savo raiškos formas, daro pozityvią įtaką pasauliui ir yra „vienas iš  pirmųjų taikos ir žmonių saugumo užtikrinimo veiksnių“. Šios mintys paskatino VDU Frankofonijos šalių centrą atsigręžti į kultūros ir politikos, kultūros ir socialinio gyvenimo dermę organizuojant 2021 metų tarptautinę konferenciją ir kino renginius“, – pasakoja renginio organizatorės.

Norintys dalyvauti renginiuose kviečiami registruotis el. pašto adresais: giedre.pranaityte@vdu.lt arba aurelija.leonaviciene@vdu.lt.

Tarptautinės mokslinės konferencijos „Frankofoniškojo pasaulio kultūra ir politika“ renginių programa VDU:

Kovo 4 d., 17 val. (trukmė ~ 1 val.)

Frankofonijos mėnesio programos ir tarptautinės mokslinės konferencijos „Frankofoniškojo pasaulio kultūra ir politika“ atidarymas  

Kanados ambasados biuro Lietuvoje reikalų patikėtinio Richard Martin Nielsen pranešimas „Kanada Frankofonijoje“ ir Kanados rašytojos Kim Thúy pranešimas „Tarpkultūrinė komunikacija gyvenime ir kūryboje“.  

Renginio kalba – prancūzų.

Kovo 9 d., 17 val. (trukmė ~ 1 val.)

VDU Frankofonijos šalių centro koordinatorės dr. Giedrės Pranaitytės pranešimas „Vaikystės patirtys ir žmogaus gyvenimo trapumas Romaino Gary romane „Aušros pažadas“

Pranešimo kalba – lietuvių.

Kovo 16 d., 17 val. (trukmė ~ 1 val.)

VDU dr. Taylor Smith pranešimas „Vertimo pratimų iššūkiai prancūzakalbių Mažųjų Antilų kreolų mokyklų vadovėliuose: sociolingvistiniai pavojai mokant moksleivius“

Pranešimo kalba: prancūzų.

Kovo 18 d., 16 val. (trukmė ~ 1 val.)

Prancūzijos Poitiers universiteto doc. dr. Ariane Le Moing pranešimas „Nacionalinis klausimas, frankofonija ir kultūrinė įvairovė: Kvebeko atvejis“

Pranešimo kalba – prancūzų.

Kovo 23 d., 17 val. (trukmė ~ 1 val.)

Paryžiaus 8 Vincennes Saint-Denis universiteto doc. dr. Andrée-Anne Kekeh-Dika pranešimas „Tylos rašymas: Togo rašytojo Kossi Efoui „Atsitiksiančių dalykų šešėlis“

Pranešimo kalba – prancūzų.

Kovo 25 d., 17 val. (trukmė ~ 1,5 val.)

Mykolo Romerio universiteto prof. dr. Egidijaus Motiekos pranešimas „Prancūzija, Frankofonija ir Prancūzijos okeaninė strategija“

Pranešimo kalba – lietuvių.

Kovo 26 d., 19 val. (trukmė ~ 3 val.)

Prancūzų instituto Lietuvoje direktoriaus p. Thomas Buffin pranešimas „Žvilgsnis į dabartinį prancūzų kiną“.

Prancūzų kino filmo „Nuostabi epocha“ (rež. Nicolas Bedos, 2019) pristatymas ir peržiūra.

Filmą pristato VDU dėstytoja Laure Rannou.

Organizatoriai – VDU Frankofonijos šalių centras ir Kauno kino centras Romuva.

Pranešimo kalba – prancūzų. Filmas – prancūzų kalba su subtitrais lietuvių kalba.

Kovo 29 d., 18 val. (trukmė ~ 2,5 val.)

Tarptautinės konferencijos „Frankofoniškojo pasaulio kultūra ir politika uždarymas.

Kanados kino filmo „Antigonė“ (rež. Sophie Deraspe, 2019) pristatymas ir peržiūra.

Nuotolinis renginys. Būtina išankstinė registracija prieš 4 dienas elektroninio pašto adresu: vilnius@canada.lt. Organizatorius – VDU Frankofonijos šalių centras ir Kanados ambasados biuras Lietuvoje.

Renginio kalba – lietuvių. Filmas – prancūzų kalba.

BENDROSIOS KAUNO MIESTO PROGRAMOS RENGINYS

Kovo 30 d., 14:30 val. (trukmė ~ 1,5 val.)

Vertimo dirbtuvės Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų /gimnazijų moksleiviams „Versti – tai pasakyti bemaž tą patį“.

Praktines vertimo veiklas veda VDU Užsienio kalbų, literatūros ir vertimo studijų katedros prof. dr. Aurelija Leonavičienė.

Organizatoriai – VDU Frankofonijos šalių centras ir Lietuvos prancūzų kalbos mokytojų ir dėstytojų asociacija.

Nuotolinio renginio kalba – lietuvių.

Norinčius dalyvauti kviečiame registruotis el. paštu : aurelija.leonaviciene@vdu.lt