Filmo peržiūra ir diskusija apie Kauno-Japonijos ryšius

Tuos, kurie dar nespėjote pasižiūrėti vaizdingo dokumentinio filmo apie Kauno ir Japonijos ryšius, VDU Azijos studijų centras kviečia į filmo „Kaunas. Sugiharos ir Japonijos ženklai“ peržiūrą. Renginys vyks vasario 7 d., 17:30 val. Vytauto Didžiojo universitete, 103 auditorijoje V. Putvnskio g. 23 (Kaunas).

Po peržiūros kartu su Kauno miesto mero pavaduotoju Simonu Kairiu prisiminsime Kauno įdirbį su Japonija ir pastaraisiais metais atliktus darbus. S. Kairys nuo 2016 m. vadovauja Č. Sugiharos grupei Kauno ir Japonijos ryšių plėtrai. Šios grupės dėka Kaune buvo inicijuoti labai kūrybiški projektai, tarp kurių yra Sugiharos savaitė, suaktyvėjęs bendradarbiavimas su Gifu savivaldybe, ir kiti.

Filme Kauno ryšių su Japonija puslapiai verčiami per keturias skirtingas asmenybes prieš Antrąjį pasaulinį karą tapusias tiltais tarp dviejų šalių. Tai – Jukičis Fukudzava, pirmasis japonas, paminėjęs ir aprašęs Kauną savo dienoraštyje, kuomet 1862 m. važiavo pro Lietuvą traukiniu ir čia trumpam išlipo pasivaikščioti. Pirmųjų lietuviškų knygelių apie Japoniją autorius Steponas Kairys 1905 m. buvo sužavėtas nedidelės tolimos valstybės, kuri sugebėjo nugalėti dešimteriopai didesnę Rusiją, ir kuri įkvėpė lietuvių ryžtą siekti savo nepriklausomybės. Net kelis kartus Japoniją aplankęs žurnalistas ir keliautojas Matas Šalčius 1929 m. ryžosi šią šalį iš Kauno pasiekti… motociklu. Ir galiausiai diplomatas Čiunė Sugihara 1940 m. abi tautas sujungė per savo žygdarbį.

Šis dokumentinis filmas Lietuvos visuomenei pirmą kartą pristatytas 2018 m. balandžio 26 d., o po to peržiūros ne kartą organizuotos Lietuvoje ir Japonijoje, kur susilaukė labai teigiamo įvertinimo.

Kūrėjų komandai priklauso dr. Aurelijus Zykas, dr. Linas Didvalis ir Kristijonas Jakubsonas. Filme pasisako 20 Japonijos ir Lietuvos visuomenės veikėjų, pristatančių istorijas iš skirtingų perspektyvų. Kadangi skamba japonų bei lietuvių kalbos ir naudojami subtitrai, filmas yra dvikalbis: jis vienodai gerai suprantamas abiems tautoms.

Filmo rėmėjai ir partneriai yra Tošibos tarptautinis fondas (TIFO), Global Japan Office Kaune, ProConf ir Kauno miesto savivaldybė.