Azijos studijų centro dokumentinio filmo premjera Japonijoje

Liepos 28 d. Azijos studijų centro sukurtas dokumentinis filmas Kaunas. Sugiharos ir Japonijos ženklai pirmą kartą bus pristatytas Japonijoje. Japonijos premjera įvyks Gifu mieste 13:00 val. Tą patį vakarą filmo peržiūra įvyks ir Jaocu miestelyje, kuris laikomas Č. Sugiharos gimtine. Abiejų peržiūrų metu dalyvaus vienas filmo kūrėjų Dr. Aurelijus Zykas, kuris pristatys filmą Japonijos visuomenei. Šios peržiūros yra Lietuvą Japonijai pristatančių renginių ciklo Lithuania NOW dalis.

Filme Kauno ryšių su Japonija puslapiai verčiami per keturias skirtingas asmenybes prieš Antrąjį pasaulinį karą tapusias tiltais tarp dviejų šalių. Tai – Jukičis Fukudzava, pirmasis japonas, paminėjęs ir aprašęs Kauną savo dienoraštyje, kuomet 1862 m. kartu su 36 japonų misija važiavo pro Lietuvą traukiniu ir čia trumpam išlipo pasivaikščioti. Pirmųjų lietuviškų knygelių apie Japoniją autorius Steponas Kairys 1905 m. buvo sužavėtas nedidelės tolimos valstybės, kuri sugebėjo nugalėti dešimteriopai didesnę Rusiją, ir kuri įkvėpė lietuvių ryžtą siekti savo nepriklausomybės. Net kelis kartus Japoniją aplankęs žurnalistas ir keliautojas Matas Šalčius 1929 m. ryžosi šią šalį iš Kauno pasiekti… motociklu. Ir galiausiai diplomatas Čiunė Sugihara 1940 m. abi tautas sujungė per savo žygdarbį.

„Nors šie keturi žmonės niekuomet nebuvo susitikę, dirbo skirtingus darbus, ir netgi tam tikra prasme gyveno skirtingose epochose, jų visų keliai susikirto Kaune, kuris iki Antrojo pasaulinio karo buvo dviejų tautų santykių istorijos epicentru, – teigė filmo idėjos autorius dr. Aurelijus Zykas. – Neatsitiktinai filmą baigiame kurti šiais, Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio, metais, kuomet gyvai prisimename prieškario Lietuvą. Tikiu, kad jis paskatins tiek lietuvių, tiek kauniečių savivertės jausmą, padės geriau pasiruošti Kauno-Europos kultūros sostinės programai.“

Dokumentinis filmas Lietuvos visuomenei pirmą kartą pristatytas balandžio 26 d. Kūrėjų komandai priklauso VDU darbuotojai dr. Aurelijus Zykas, dr. Linas Didvalis ir Kristijonas Jakubsonas. Filme pasisako 20 Japonijos ir Lietuvos visuomenės veikėjų, pristatančių istorijas iš skirtingų perspektyvų. Kadangi skamba japonų bei lietuvių kalbos ir naudojami subtitrai, filmas yra dvikalbis: jis vienodai gerai suprantamas abiems tautoms.

Filmo rėmėjai ir partneriai yra Tošibos tarptautinis fondas (TIFO), Global Japan Office Kaune, ProConf ir Kauno miesto savivaldybė. Kita filmo peržiūra Japonijoje yra planuojama Tokijuje lapkričio viduryje.

Filmo anonsą galite pasižiūrėti čia.

Renginių ciklo Lithuania NOW programa (japonų kalba)

Daugiau informacijos:
  • Aurelijus Zykas
  • Adresas VDU Azijos studijų centras, V. Putvinskio g. 23-418
  • Telefonas (8 37) 331 323
  • El. paštas aurelijus.zykas@vdu.lt