Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros kursai užsieniečiams ir lietuvių diasporai

Liepos 8 d. Vytauto Didžiojo universitete prasidėjo tradiciniais tapę Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros kursai užsieniečiams ir lietuvių diasporai.

Džiaugiamės, kad šią vasarą vienam mėnesiui VDU studentais tapo 110 dalyvių iš 21 pasaulio šalies: Estijos, Lenkijos, Vokietijos, Suomijos, Prancūzijos, Italijos, Slovėnijos, Didžiosios Britanijos, Ukrainos, Turkijos, Uzbekistano, Sakartvelo ir net Japonijos, Pietų Korėjos, Meksikos, Argentinos, Brazilijos, Indonezijos, Australijos, JAV ir Kanados!

Iki rugpjūčio 6 dienos visi kursų dalyviai studijuos lietuvių kalbą, klausys paskaitų apie įvairiausius Lietuvos sociokultūrinius aspektus, o tie, kurie pasirinko ne nuotolinius, o kontaktinius kursus Kaune (Humanitarinių mokslų fakultete) ar Vilniuje (Švietimo akademijoje), taip pat lankysis muziejuose ir dalyvaus smagiose edukacijose.

Tad kaip gi prabėgo (teisingai – prabėgo!) pirmoji kursų savaitė Humanitarinių mokslų fakulteto studentams?

Pirmąją dieną visi dalyviai susitiko atidarymo ceremonijoje Švietimo akademijoje: klausėsi iškilmingų, bet šiltų sveikinimo kalbų, susipažino su kursų vadove Kaune doc. dr. Laura Kamandulyte-Merfeldiene, kursų vadove Vilniuje Vilma Leonavičiene, kursų koordinatore Ugne Vaičiulyte, lietuvių kalbos mokysiančiais dėstytojais bei kitais komandų nariais, stebėjo šaltibarščių gaminimo procesą, prie užkandžių ir desertų šnekučiavosi vieni su kitais ir galiausiai dalyvavo ekskursijoje aplink Vilnių autobusu.

Liepos 10 dieną, po diagnostinio lietuvių kalbos testo, Kauno kursų dalyviai buvo paskirstyti į grupes ir pradėjo krimsti lietuvių kalbą. Džiaugiamės, kad šiais metais kalbos užsieniečius mokys mūsų profesionalusis ir smagusis dėstytojų kolektyvas: Dr. Teresė Ringailienė (A1), doktorantai Laima Jancaitė (A2), Joris Kazlauskas (B1) ir Dr. Geda Montvilaitė (B2).

Pirmadienį po pietų studentų laukė Dr. Egidijaus Balandžio ekskursija po Vytauto Didžiojo universiteto Rektoratą, kurios metu jie susipažino su universiteto įkūrimo istorija bei žymiais absolventais, antradienį Dr. Tomas Pabedinskas skaitė paskaitą apie identiteto raišką Lietuvos fotografijos mene, o trečiadienį Dr. Rūstis Kamuntavičius kursų dalyvius supažindino su Lietuvos istorija.

Ketvirtadienio popietę Ugnė ir Laima studentus lydėjo į ekskursiją po vieną slapčiausių, bet įspūdingiausių baroko laikotarpį Kaune menančių objektų – Pažaislio vienuolyną. Apie architektūrą daugiau papasakojo LDK Instituto direktorius, knygos „Pažaislis: pamatyti ir suprasti“ (2019) autorius Rūstis Kamuntavičius.

Po ekskursijos visi dalyviai patraukė prie Kauno Marių, kur surengė bendrą pikniką, žaidė, šventė gimtadienius, gaivinosi vandenyje ir tiesiog daug juokėsi!

Penktadienį pertrauką dėstytojai ir studentai jaukiai praleido prie kavos puodelio terasoje, o vėliau VDU Pasaulio lietuvių universiteto veiklų koordinatorė Dr. Ingrida Dačiolienė skaitė paskaitą „Lietuvos identiteto pokyčiai: migracija ir diasporos“. Vakare kai kurie studentai vyko pasilinksminti į Aludarių dienos šventę!

Norintys geriau pažinti tiek kartų tiesiog pro šalį praeitus Kauno naujamiesčio ir senamiesčio objektus, šeštadienį buvo pakviesti į pažintinę Dr. Arvydo Kumpio ekskursiją maršrutu VDU Centriniai rūmai-Kauno pilis. Po turo studentams siūlyta pasinaudoti proga ir vykti į aviacijos šventę. Taip pasibaigė pirmoji Lietuvos istorijai ir lietuviškajam identitetui skirta kursų savaitė Kaune.

Antroji kursų savaitė – draugystei ir tradicijoms.

Naują savaitę kursų dalyviai pradėjo klausydamiesi doc. dr. Laimutės Anglickienės paskaitos apie tradicinę Lietuvos virtuvę, o antradienį dėstytojai ir studentai susitiko VDU Botanikos sode, kur surengė tarptautinį pikniką. Visi atsinešė patiekalų, kurie reprezentavo jų šalį. Ant stalo nugulė ir ukrainietiški virtiniai varenyky, ir lenkiškos duonelės proziaki, ir japoniški sušiai, ir amerikietiški brownie sausainiai, ir sakartvelietiški chačapuri bei kubdari, ir urugvajietiškas ryžių pudingas, ir uzbekiškas plovas. Be abejonės, kursų dalyviai paragavo ir lietuviškų patiekalų: kibinų, kepto sūrio, agurkų su medumi, aguoninio pyrago, šakočio, giros.

Po degustacijos dr. Jurgita Macijauskaitė-Bonda pamokė dainuoti lietuviškas sutartines, o dr. Giedrė Barkauskaitė šokti liaudies šokius.

Trečiadienį, liepos 19 d., Studentų skvere vyko socialinė akcija „Sumuštiniai aplink pasaulį“ paragauti pagal kitų šalių maisto tradicijas pagamintų sumuštinių ir paaukoti kanceliarinių prekių Ukrainos vaikams sutraukusi gausų būrį kauniečių ir miesto svečių. Ačiū tariame akcijos organizatoriams, dalyviams ir žiniasklaidos kanalams „Kas vyksta Kaune“, „Kauniečiams“, „Kauno diena“, „INIT TV“ bei „lrytas.lt“ už renginio sklaidą. Kviečiame paklausyti reportažo bei pasižvalgyti po akcijos akimirkas.

Liepos 19 d. dr. Jurgita Macijauskaitė-Bonda studentams skaitė paskaitą apie UNESCO paveldą, o liepos 20 d. – iš šiaudų mokė pinti sodus.

Trečią savaitę vainikavo apsilankymas Lietuvos liaudies buities muziejuje. Lydimi gido studentai lankėsi XVIII a. pabaigos – XX a. pirmosios pusės miesteliuose, etnografinėse sodybose, tremties ir pasipriešinimo sektoriuose. Po ekskursijos jų laukė smagūs ir aktyvūs kaimiški jaunimo žaidimai.

Šeštadienį lydimi dėstytojo Jorio kursų dalyviai keliavo į Anykščius: kartu su gide studentai pasivaikščiojo po senamiestį, aplankė Puntuko akmenį, perėjo Medžių lajų ir basų kojų eko taku, apsilankė išnykusių gyvūnų skulptūrų parke, Siauruko muziejuje. Žinoma daugiausiai įspūdžių jiems paliko lietingas lietuviškas oras!

Pažintis su Lietuvos literatūra ir menu – trečiąją savaitę. 

Po pirmadienį vykusios doc. dr. Dalios Senvaitytės paskaitos apie Lietuvos mitologiją, antradienį studentai lankėsi Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Juos itin sužavėjo virtualios realybės filmas „Angelų takais“ ir edukacija „Čiurlionio technika“, kai pastelėmis jie patys piešė M. K. Čiurlionio paveikslus. Po to dar kelias valandas studentai savarankiškai tyrinėjo ekspozicijas. Džiaugiamės, kad kursų dalyviai, kaip patys sakė, nenorėjo palikti muziejaus!

Trečiadienis ir ketvirtadienis – literatūrai. Doc. dr. Indrės Žakevičienės trečiadienio paskaitą apie Lietuvos literatūrą, paradoksus ir iššūkius joje puikiai papildė apsilankymas Maironio lietuvių literatūros muziejuje: gidas pristatė visas muziejaus ekspozicijas, aprodė Maironio memorialinį butą, poeto gyvenimo ir kūrybos ekspoziciją, muziejaus rūsius bei sodelį.

Penktadienį kursų dalyvius į svečius priėmė VDU menų galerija „101“. Galerijos vadovė-meno kuratorė Milda Gineikaitė aprodė Menų fakultetą, pačią galeriją ir grafikos darbų parodą „Gražinos Didelytės ekslibrisai: asmenybių tapatybės ženklai“, suteikė galimybę išbandyti galerijos darbuotojo profesiją.

Finišo tiesioji – paskutinė, ketvirtoji, savaitė.

Po nemokamo muziejų lankymo sekmadienį, pirmadienį kursų dalyviai vyko į VDU Žemės ūkio akademiją, kur jų laukė bioekonomikos veiklos.

Lietingą antradienį studentai praleido žiūrėdami lietuvišką filmą, o trečiadienį – klausydami doc. dr. Jonės Kalendienės paskaitos apie Lietuvos ekonomiką. Savaitės pabaigoje apsilankyta ir VDU Botanikos sode. Galiausiai rugpjūčio 4 d. studentai laikė lietuvių kalbos egzaminą, kurio metu buvo įvertintos visos kursų metu sukauptos žinios. Po to surengtas uždarymo vakarėlis: sveikinimo žodžius tarė Dekanė doc. dr. Rūta Eidukevičienė, dėstytojos Teresė ir Geda, kursų koordinatorė Ugnė, buvo įteikti sertifikatai, po to visi dalyvavo smagiame protmūšyje, prisiminimui rašė vienas kitam laiškelius. 

Nuoširdžiai džiaugiamės, kad Humanitarinių mokslų fakultete lietuvių kalbos ir kultūros kursus pabaigė dar viena itin motyvuotų užsieniečių grupė. Tikimės, kad mėnuo praleistas Kaune studijuojant lietuvių kalbą įkvėps tęsti šį kartais nelabai lengvą, bet praturtinantį darbą, užsimezgusios draugystės peraugs į ilgalaikes ir dalyviai drąsiai galės teigti, jog tai buvo viena įsimintiniausių jų gyvenimo patirčių.  

Ypatingai dėkojame kursų rėmėjui Švietimo mainų paramos fondui.