Prasidėjo 25-ieji Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros kursai

Liepos 8 d. Vytauto Didžiojo universitete iškilmingai atidaryti Humanitarinių mokslų fakulteto ir Švietimo akademijos organizuojami bei Švietimo mainų paramos fondo remiami jubiliejiniai, 25-ieji, Lietuvių kalbos ir kultūros kursai. Prieš 25-metus Lituanistikos katedros profesorei dr. Inetai Dabašinskienei užgimusi idėja mokyti užsieniečius lietuvių – vienos iš seniausių tebevartojamų indoeuropiečių kalbų – gyva iki šiol ir šiemet apjungs kalbų entuziastus iš daugiau 25 skirtingų pasaulio šalių.

Atidarymo renginyje lietuvių kalbos subtilybes pasiryžusius pažinti studentus iš JAV, Brazilijos, Argentinos, Kolumbijos, Kanados, Kenijos, Indonezijos, Indijos, Pietų Korėjos, Hong Kongo, Uzbekistano, Kirgizijos, Azerbaidžano, Armėnijos, Sakartvelo, Turkijos, Graikijos, Prancūzijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Vengrijos, Nyderlandų, Ukrainos, Lenkijos, Latvijos sveikino universiteto rektorius prof. Juozas Augutis bei prorektorė doc. Vilma Bijeikienė.

Studentai renginio metu taip pat turėjo galimybę išgirsti Europos Parlamento nario, VDU profesoriaus, Vasario 16-osios Akto atradėjo prof. Liudo Mažylio paskaitą apie jo kelionę svarbiojo Lietuvos nepriklausomybę liudijančio dokumento link.

Studentus sveikino Lituanistikos katedros vedėja doc. dr. Laura Kamandulytė-Merfeldienė ir Užsienio kalbų instituto direktorė Teresė Ringailienė, taip pat Vilniuje vykstančių kursų kultūrinės programos koordinatorius Teodoras Grigaliūnas bei dėstytoja Agnė Staupelytė. Pajusti atidarymo akimirkos magiją paskatino bei nuoširdžiausias padėkas kursų administracijai, dėstytojams ir studentams išreiškė „Baltic Summer University“ koordinatorė, Humanitarinių mokslų fakulteto Tarptautinių programų vadovė Ugnė Vaičiulytė, galiausiai visus pakvietusi vaišintis gimtadienio tortu ir palinkėjusi, kad kursų šūkis „Join and Enjoy!“ įgautų realų pavidalą.

Pasak kursų organizatorės doc. dr. Lauros Kamandulytės-Merfeldienės, kursų atidarymo šventė – tai įvadas į nuostabią mėnesio kelionę po lietuvių kalbos ir kultūros lauką. „Šiųmetė programa itin turtinga ir įvairi, tad studentai galės pasisemti tiek akademinių žinių, tiek susipažinti su įstabiausiomis Lietuvos vietomis išvykų metu. Tačiau užvis svarbiausia yra asmeniniai potyriai bei įspūdžiai, kuriuos kursai dovanoja į Lietuvą atvykusiems užsieniečiams“, – sako Laura Kamandulytė-Merfeldienė.

Šventė pasižymėjo ir turtinga bei jautria, Lietuvos kultūrą atspindinčia muzikine dalimi. Atidarymo ceremonijoje suskambėjo legendinių Lietuvos kompozitorių kūriniai, atliekami Muzikos akademijos baritono Pauliaus Kaminsko bei fortepijonisto Dominyko Šimonio. Programoje buvo galima išgirsti R. Žigaičio „Oi, tu sakale“ ir „Akacijos žydi“, A. Raudonikio „Meilės elegija“ ir „Švelnumas“, V. Kernagio „Baltas paukštis“. Atlikėjai padovanojo ir garsiuose miuzikluose suskambusių kūrinių: K. Mašanausko „Dangus tau dovanojo aukštį“ ir M. Leigh „Svajonių žvaigždė“. Kalbinti kursų dalyviai sutartinai teigė, kad stipraus ir užtikrinto lietuviškai muzikinei kultūrai būdingo baritono vokalo bei lyriškų kūrinių dermė pakerėjo bei nepaliko abejingų – auloje aidėjo „bravo“ lydimi aplodismentai.

Šventinę programą vainikavo neformalioji dalis, kurios metu apsikeisti pirmaisiais įspūdžiais galėjo tiek Vilniuje, tiek Kaune studijuosiantys užsieniečiai, o kartu ir universiteto akademinės bendruomenės nariai, kviestiniai svečiai. Finaliniu šventės akordu tapo raudonųjų uogų gimtadienio torto, skirto ketvirtį amžiaus mininčių kursų sukakčiai, ragavimas.

Vos pasibaigus šventei, kursų dalyviai, lydimi gido, dr. Arvydo Kumpio, pradėjo pirmąją pažintį su Kauno miesto gatvėmis ir gatvelėmis bei jas menančiomis istorijomis. Nors šventės diena buvo intensyvi, tačiau pakilios kursų dalyvių ir svečių emocijos bei įtraukianti programa tapo puikia įžanga į intriguojančią mėnesio trukmės kelionę po daug atradimų žadančius lietuvių kalbos ir kultūros labirintus.