Lietuvos ir Latvijos mokyklose populiarinama antrosios baltų kalbos mokymosi idėja

Jau penktus metus iš eilės VDU HMF Letonikos centras partnerio teisėmis dalyvauja Lietuvos ir Latvijos mokyklų bibliotekų projekte „Baltų literatūros savaitė“, jau penktus metus iš eilės prieš Šv. Kalėdas mokyklų bibliotekas praturtina knygos, pristatančios lietuvių ir latvių literatūrą ir kultūrą. Projekto tikslą – skatinti jaunąją kartą skaityti knygas, domėtis savo ir kaimyninės šalies kultūra bei stiprinti baltiškąją tapatybę – bendromis pastangomis įgyvendina idėjos sumanytojai – Jonavos rajono Žeimių mokyklos daugiafunkcio centro bibliotekininkai ir pedagogai, taip pat partneriai iš įvairių Lietuvos ir Latvijos švietimo institucijų, diplomatinių tarnybų.

Šiemet, nepaisant sudėtingos epidemiologinės situacijos, projekte dalyvavo 44 mokyklos – 29 iš Lietuvos ir 15 iš Latvijos. Lietuvoje aktyviausiai į projektą įsijungė mokyklos iš Jonavos miesto ir rajono, tačiau vis daugėja projekto dalyvių iš Kauno, Vilniaus ir Klaipėdos miestų, Prienų ir Panevėžio rajonų, įsitraukia ir mokyklos iš Lietuvos ir Latvijos pasienio – Pakruojo rajono, Mažeikių, Šiaulių. Natūralu, jog ir Latvijoje aktyviausios yra pasienio regionų mokyklos iš Jelgavos, Bauskės, Saldaus, Daugpilio, Preilių miestų ir apylinkių, tačiau ne mažesnio susidomėjimo projekto idėja sulaukė ir iš Rygos bei atokesnių Vidžemės vietovių, vis dažniau nuskamba idėja prie šio projekto prijungti ir Estijos mokyklas.

Daugelis mokyklų projekte dalyvauja nebe pirmą kartą. Projekto savaitės metu mokyklose skamba kaimyninės šalies kalba, dainos, yra pristatomos ir skaitomos kaimyninės šalies rašytojų knygos, moksleiviai dalyvauja vertimo, iliustracijų kūrimo, tradicinių valgių gamybos dirbtuvėse, integruotose pamokose ir kituose renginiuose. Jau antri metai, kai projekto savaitė vyksta rudenį, kai Lietuvoje ir Latvijoje švenčiamos net kelios šventės – rudens lygiadienis, Baltų vienybės diena ir Europos kalbų diena – visa tai leidžia geriau pajusti, kad mus jungia ne tik kalbos, tradicijos ir pasaulėžiūra, bet ir pagarba istorinei atminčiai bei Europos vertybėms.

Projekte dalyvaujančių mokyklų mokytojai teigiamai vertina tokią patirtį, nes ruošdamiesi pamokoms ir patys labiau įsigilina į kaimyninės šalies istoriją, kalbą, literatūrą. Pasirengti pamokoms ir projekto renginiams padeda Vytauto Didžiojo universiteto Letonikos centro paruošta metodinė medžiaga ir rekomendacijos, seminarai. Šiais metais Letonikos centro organizuotas „Baltų literatūros savaitės“ seminaras vyko nuotoliniu  būdu, jame dalyvavo kone 40 klausytojų iš Lietuvos. Paskaitas skaitė VDU mokslininkai (dr. A. Noreikaitė, dr. K. Vaisvalavičienė, prof. dr. A. Butkus), dėstytoja iš Daugpilio universiteto (dr. philol. R. Rinkeviča). Vilniaus Universiteto latvistai (A. Navickaitė-Klišauskienė, E. Žilinskaitė-Šinkūnienė) pristatė Latvijoje išleistą naują latvių kalbos vadovėlį „Skaidrs A1“ (‘aišku’), parengtą specialiai lietuviams. Džiugu, jog pasirengti projekto veikloms padėjo ir VDU HMF Lietuvių filologijos ir leidybos bakalauro programos ketvirtojo kurso studentai, 2021/2022 m. rudens semestre klausę paskaitų kursą „Latvių kalba ir literatūra“.

Artėjant Kalėdų šventei į projekte dalyvavusių Lietuvos mokyklų bibliotekas iškeliavo rėmėjų ir projekto partnerių lėšomis įgytos knygos, supažindinančios su Latvijos geografija, etnografija ir tradicijomis, taip pat į lietuvių kalbą išverstas šiuolaikinės latvių rašytojos Inesės Zanderės apsakymas „Berniukas ir šuo“ (Puika ar suņi, vert. Laura Laurušaitė), kuriame iš žydų gelbėtojo Žanio Lipkės sūnaus perspektyvos pasakojami II pasaulinio karo įvykiai. Latvių kalbą mokiniams pristatyti padės naujas latvių kalbos vadovėlis „Skaidrs A1“. Dalis šių knygų įgyta gavus Latvijos viešosios diplomatijos šimtmečio programos paramą.

Latvijos mokyklų bibliotekas praturtino Lietuvos Respublikos ambasados dovanojamos Kęstučio Kasparavičiaus pasakos „Braškių diena“ ir „Kaimynė už kampo“, didelio dėmesio Europoje sulaukusios knygos  – Evelinos Daciūtės „Laimė yra lapė“ bei Jurgos Vilės ir Linos Itagaki grafinio dizaino istorija „Sibiro haiku“. Paaugliai su lietuvių literatūra galės susipažinti skaitydami baltų mitologijos, fantastikos ir detektyvo elementais persmelktą Kotrynos Zylės apysaką „Sukeistas“, taip pat istorinį Undinės Radzevičiūtės romaną „Kraujas mėlynas“, kurio siužeto linijos nukelia į viduramžių Livoniją. Dovanų krepšelį papildė ir rėmėjų lėšomis įgytos knygos, ugdomieji žaidimai bei suvenyrai.

Projekto organizatoriai tikisi, jog penkerius metus auginta ir puoselėta projekto idėja plėtosis ir toliau, stiprindama baltiškąją jaunosios kartos tapatybę bei Lietuvos ir Latvijos kultūrinius  ryšius.

Projekto organizatoriai: Jonavos rajono Žeimių mokykla-daugiafunkcis centras , Jonavos rajono mokyklų bibliotekų metodinis būrelis

Projekto partneriai: Vytauto Didžiojo universitetas, Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje, Jonavos rajono savivaldybė, Latvijos Nacionalinis kino centras, Lietuvos kino centras

Projekto rėmėjai: „Kavos Draugas“, RTTAX, „Baltic Logistic Solutions“, „Power Sport“, „Save24“ , „Glasseson“„Sapiegos klinika“ , „ Šefo receptai “.

Projekto Facebook paskyra.