Frankofonijos konferencijoje – P. Brucknerio pranešimas

Kovo 22 d. Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyko Frankofonijos šalių universitetinio centro organizuojama „Frankofonijos konferencija 2017“. Plenarinį pranešimą „Progreso krizė“ konferencijoje skaitė pasaulinio garso prancūzų eseistas, rašytojas, vizituojantis Jeilio universiteto profesorius Pascalis Bruckneris, noriai bendravęs su mokslininkais ir studentais.

Daugeliui Lietuvos akademinio pasaulio atstovų yra žinomi eseisto, filosofo Pascalio Brucknerio kūriniai „Gundymas nekaltumu“ (pranc. „La Tentation de l‘innocence“), „Grožio vagys“ (pranc. „Les Voleurs de beauté“), „Geras sūnus“ (pranc. „Un bon fils“), kurie yra nominuoti įvairioms Prancūzijos prestižinėms premijoms. Lietuvių skaitytojai turėjo progos susipažinti ir su versta į lietuvių kalbą P. Brucknerio esė „Amžinoji euforija: esė apie prievolę būti laimingam“ (vertė J. Navakauskienė, „Tyto alba“, 2004). Prancūzų eseistas, filosofas yra parašęs per 15 esė, 11 prozos kūrinių. Jo daktaro disertacijai, 1975 metais apgintai Paryžiaus VII-ajame universitete, vadovavo visame pasaulyje žinomas filosofas, literatūros kritikas Rolandas Barthesas.

Skaitydamas plenarinį pranešimą Vytauto Didžiojo universitete Pascalis Bruckneris kalbėjo apie progreso ir regreso apraiškas šiuolaikinėje visuomenėje, nagrinėjo įvairius filosofinius požiūrius į žmogaus vaidmenį pažangos ir sparčios technologijų raidos kontekste, svarstė apie tikėjimo savaiminiu progresu pasekmes ir daugelį kitų iššūkių, su kuriais susiduria šių dienų žmogus. Pranešime ir knygose, su kuriomis yra susipažinusi VDU akademinė bendruomenė, išsakytos įžvalgos paskatino VDU bendruomenės narių ir miesto svečių akademines diskusijas su filosofu, kuris maloniai dalinosi mintimis su konferencijos dalyviais.

„Frankofonijos konferencijoje 2017“ pranešimus skaitė, diskusijoje dalyvavo ir kiti ekspertai: Kanados prof. Francis Whyte analizavo Kanados švietimo politikos ir provincijų skirtybių išlaikymo ypatumus, VDU Garbės profesorė Viktorija Skrupskelytė nagrinėjo Antilų poeto Aimé Césaire kūrybos gelmes, VDU profesorė Ingrida Eglė Žindžiuvienė kalbėjo apie frankofoniškojo Maroko atspindžius, tarpkultūrinį dialogą Tahir Shah kūryboje.

Filosofijos, švietimo politikos, literatūros klausimų svarstymai konferencijos dalyviams atskleidė požiūrių įvairovę, aktualias idėjas, kuriomis gyvena Frankofoniškasis pasaulis.

Kovo mėnesio Frankofonijos renginius vainikuos kovo 30 d. VDU, V. Putvinskio g. 23, 103 auditorijoje, 17:30 val. vyksiantys Pokalbiai apie Europą ir pasaulį, kuriuose dalyvaus VDU rektorius prof. Juozas Augutis, Prancūzijos ambasadorius Lietuvoje J. E. Philippe Jeantaud, Graikijos ambasadorė Lietuvoje J. E. Vassiliki-Vicky Dicopoulou, Kanados ambasadorius Baltijos šalims J. E. Alain Hausser ir Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Ekonomikos valdysenos pareigūnas Marius Vaščega.