Filosofijos studijos VDU
Netolimoje ateityje bet kokios žmogaus, kultūros ir visuomenės studijos, o ypač filosofijos studijos bus naujoviškos: matysime nebe šimtais susėdusius ir ilgų monologų klausančius jaunuolius, o mažas grupeles diskutuojančių, klausinėjančių, prieštaraujančių, skaitytus tekstus ir matytą medžiagą gyvai aptarinėjančių įvairių žmonių. Kiekvienas studentas ir kiekviena studentė turės savo interesus ir tikslus. Ir universitetas padės jų siekti.
VDU Filosofijos katedra nuo šio rudens aiškiai juda tokia kryptimi. Bakalauro studijų programa „Filosofija“ nuo pat pirmo kurso siūlo rinktis vieną iš trijų studijų specializacijų: 1) socialinė ir politinė kritika, 2) šiuolaikinė meno filosofija, 3) komunikacijos ir technologijų filosofija.
- socialinė ir politinė kritika
Kritika yra analizė, o analizė prasideda nuo konceptų. Keista imtis analizės, kai viešojoje erdvėje nuolat skamba išpūsti „socialiniai“ ir „politiniai“ lozungai, rėkaujami nesuprantant šių žodžių reikšmės. Bet analizuoti būtina.
Ar tikrai visada reikia išsirinkti vieną iš dviejų kraštutinių pozicijų ir ją ginti? Ar įdomiau atrasti jas supriešinančią priežastį ir gerai ją apžiūrėti? Apžiūrėjus galima grįžti prie sau artimos pozicijos, savo vertybių ir jas ginti jau su kitu pajėgumu.
- šiuolaikinė meno filosofija
Tai ne tik filosofija apie meną, bet ir menas apie filosofiją ir menas kaip filosofija. Pamatyti meninę kūrybą kaip filosofinį klausimą ir tyrimą, atpažinti joje vieną iš mąstymo krypčių gali tik tas, kas perprato abi sritis.
Balsas minios, besipiktinančios performansais, reikalaujančios juokingo teatro, užliūliuojančios muzikos arba didaktiško filmo, nervina. Bet išjuokiamas jis tik garsėja. Meno filosofas aiškina, iš kur atsiranda toks požiūris, nesišaipydamas – aiškina menininkams. O menininkų poziciją pristato visuomenei, nesukurdamas jokių „teisingo meno“ kriterijų.
- komunikacijos ir technologijų filosofija
Būdai formuluoti mintis ir jas perteikti, formos, plotmės ir lygmenys, mus veikiantys požiūriai, mus įtraukiančios komunikacijos erdvės – visa tai ne vien žavinga naudoti, bet ir labai įdomu tyrinėti. Nemistifikuojant, be baimės ir be dramos.
Klausimas, ar technologijos tikrai užgoš ir pakeis žmogaus sąmonę, jaudina tik tol, kol nei vieno, nei kito nesupranti. Klausimas apie komunikacijos kokybę – reklamoje, politikoje, žiniasklaidoje, daugybėje kitų sričių – turi pakeisti į klausimą apie komunikacijos vertę ir prasmę.
Kiekviena iš šių specializacijų neįmanoma be rimtų filosofijos pagrindų ir filosofijos istorijos. Filosofijos istorija – ne jos praeitis, o laukas, kuriame kiekvienas ir kiekviena randa būdą, kaip pasiekti savo tikslus.
Bet ir šios specializacijos – tik bendriausi rėmai, į kuriuos orientuodamiesi studentas arba studentė renkasi studijų dalykus – ir iš katedros siūlomų, ir iš kituose fakultetuose atrandamų kursų, vertingiausių būtent tam, ką toliau ketinsite veikti gyvenime, kaip jame dalyvaus filosofija ir menas, filosofija ir politika arba filosofija ir technologijos. Jūsų studijų ašis bus specializacijų kuratoriai, kurie patars renkantis viską: dalykus, kursinių temas, vadovus, jei reikia – knygas, filmus, papildomus žinių šaltinius. Kuratorius nebus nei mama, nei tėvas – tai bus žmogus, kuris kartu mąsto ir, kiek sugeba, kartu kuria. Universiteto idėja yra būtent tokia: pradedantieji atsineša entuziazmą ir naują žvilgsnį, o vyresnieji visam tam pasiūlo metodą ir naują akiratį.