In Memoriam
Pastarosiomis dienomis etnologijos ir folkloristikos mokslininkų bendruomenė neteko net dviejų iškilių asmenybių.
Spalio 31 d. mirė etnologė, istorikė, Lietuvos istorijos instituto mokslininkė, Lietuvių katalikų mokslų akademijos akademikė, Vytauto Didžiojo universiteto Etnologijos ir folkloristikos katedros (dabar – Kultūrų studijų katedros) dėstytoja, habil. dr., profesorė Irena Regina Merkienė (1937-2024).
Ji tyrinėjo įvairius Lietuvos tradicinės kaimo kultūros ir šiuolaikinės visuomenės reiškinius. Suformavo Lietuvos etninės kultūros arealinių tyrimų mokyklą. Jos pagrindinės tyrimų kryptys buvo geografinis etninis ir kultūrinis tapatumas, etninės kultūros istorija, migracija ir kultūra, krikščionybės raiška kaimo kultūroje. Profesorė VDU dirbo 1991-2006 m.
Lapkričio 4 d. netekome žymios folkloristės, habil. dr., profesorės Bronislavos Kerbelytės (1935-2024) – ilgametės Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto bei Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkės.
Tai visų laikų žymiausia Lietuvos pasakojamosios tautosakos tyrėja. Jos moksliniai darbai gerai žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Mokslininkė sukūrė originalią struktūrinę semantinę folkloro tekstų analizės ir aprašymo metodiką bei struktūrinę semantinę elementariųjų siužetų ir pasakojamosios tautosakos kūrinių tipų klasifikaciją, sulaukusią pasekėjų visame pasaulyje. Profesorė mūsų universitete dirbo 1995-2008 m.
Abi profesorės daug prisidėjo prie VDU etnologijos ir folkloristikos bakalauro ir magistro programų studentų rengimo, dėstė čia ne vieną dalyką, rengė ekspedicijas, vadovavo ne vienai mūsų universitete apgintai daktaro etnologijos krypties disertacijai.
Jų atlikti darbai ir idėjos išliks kaip vertingas palikimas ateities kartoms, o atsidavimas ir meilė lietuvių etninei kultūrai įkvėpė ir įkvėps dar ne vieną tyrėją.