Dr. A. Zyko monografija apie šalies įvaizdžio politiką


Azijos Studijų Centro vadovo dr. Aurelijaus Zyko išleista monografija Švelniosios galios vedami: šalies įvaizdžio politika ir Japonija nagrinėja mažai lietuvių tyrėjų nagrinėtas, tačiau aktualias temas, jungiančias tokias sritis kaip viešoji diplomatija, informacinis karas, propaganda, šalies įvaizdis ir ženklodara. Knygoje ne tik apžvelgiama su šalies įvaizdžio formavimu susijusių veiklų istorija bei tarpusavio santykiai, bet ir derinamos skirtingos teorinės prieigos. Išryškinant Japonijos pavyzdį aptariami šalies įvaizdžio formavimo iššūkiai, su kuriais susiduria dabarties pasaulio valstybės.

Šalies įvaizdžio valdymo praktikos sukelia daug dilemų, todėl turi tiek proponentų, tiek priešų. Ne išimtis čia yra ir Lietuva. Viena vertus, žiniasklaidoje piktinamasi, kad Lietuva užsienyje pristatoma kaip skurdi šalis ar Hanibalo Lekterio gimtinė, kita vertus, klausiama, ar tinkamai ir efektyviai panaudojami mokesčių mokėtojų pinigai, juos investuojant į tokias neapčiuopiamas ir racionaliai sunkiai paaiškinamas veiklas kaip kultūros diplomatija ar šalies prekės ženklas. Juk šalies įvaizdis – tai beveik magiškas asociacijų ir simbolių debesis, tvyrantis neapčiuopiamos užsieniečių masės galvose. Ar galima teigti, kad jis galėtų lemti tokius racionaliai suskaičiuojamus dalykus kaip šalies ekonomika, turistų srautai ar žmonių gyvybė karuose?

Pagrindinė šalis, kuria autorius domisi ir kurios pavyzdžių daugiausia pateikia knygoje, yra Japonija. Ir ne tik todėl, kad su šia šalimi yra susijęs asmeniškai ir čia atlieka daugumą savo tyrimų. Jo manymu, kaip tik Japonijos šios srities laimėjimai galėtų padėti Lietuvai atsakant į tam tikrus klausimus, sprendžiant dilemas ar renkantis priemones.

Monografiją galima įsigyti VDU leidykloje.