Projektas „16 dienų dėkingumo“: 10 diena

10 diena. Lietuviški vietovardžiai Kyjive.

Na, o jei jau ėmėmės Kyjivo toponimikos, tai jo žemėlapyje taip pat galime rasti gatves, skersgatvius ir net prospektą, kurie pavadinti Lietuvos, Lietuvos miestų ir iškilių Lietuvos istorijos asmenybių vardais. Iš viso tokių objektų yra septyni, trys iš jų pavadinti dar sovietmečiu, o keturi vardai atsirado jau per Rusijos ir Ukrainos karą. Todėl šiandien šiek tiek pakeliaukime po šiuolaikinį Kyjivą, kad vėliau vėl galėtume pasinerti į bendrą istorinę praeitį. Ir mes su Jumis to dar nepadarėme – kirsime Dnieprą! Kai kurios gatvės yra čia pat, kairiakrantiame Kyjive.

Taigi pirmiausia buvo nutiesta Vilniaus gatvė. Tai atsitiko 1953 m., tada egzistavo ir Vilniaus skersgatvis, tačiau jis išnyko vykdant Dniepro srities pertvarką 1977 m. Vėliau Kyjivo žemėlapyje, tačiau jau dešiniajame Dniepro krante, Golosejevskio rajone, atsiranda lietuviškos gatvės ir skersgatviai.  Dėl Kauno gatvės vėl turėsime grįžti į kairiakrantį Kyjivą. Darnitskio rajone ši gatvė yra nuo 1957 m. Toje pačioje vietoje kairiajame krante taip pat rasime gatves, pervadintas 2022 m.: Kunigaikščio Liubarto gatvę (anksčiau Taganrogo) ir Konstantino Kalinausko gatvę (ankščiau Astrachanės). Abi gatvės buvo nutiestos 1955 m. Taip pat per Rusijos ir Ukrainos karą buvęs Minsko prospektas 2022 m. rugsėjo 8 d. gavo naują Lietuvos prospekto pavadinimą (Obolonskio rajone) ir yra viena pagrindinių miesto magistralinių gatvių. Praėjusį kartą prisimintame Kyjivo Vita-Litovska mikrorajone, Golosejevskio rajone, 2017 metais buvo nutiesta viena iš naujų gatvių – Kunigaikščio Vytauto gatvė.

Kunigaikštis Vytautas Kyjivo toponimikoje taip pat įsikūnijo gana neįprastu būdu. 2011 metais Kyjive kilo iniciatyva atkreipti dėmesį į visus mieste esančius senus ąžuolus ir suteikti jiems gamtos botanikos paminklo statusą. Vienas iš senų ąžuolų, bet ne toks senas, kad prisimintų iškilųjį Lietuvos kunigaikštį ir gavo „Vytauto ąžuolo“ vardą. Jis ramiai auga daugiau nei 400 metų ir, pasak legendos, jį 1600-aisiais pasodino Kijevo metropolitas Petro Mohyla.

O pačiame Kyjivo centre, Maidano Nepriklausomybės aikštėje (на Майдане Незалежности), kyla gaublys, kurio papėdėje nurodyti atstumai iki skirtingų pasaulio sostinių, o nuo Kyjivo iki Vilniaus 588 km. Bet mes žinome, kad iš tikrųjų ne taip toli, jei kalbėsime apie bendrus interesus ir tuo įsitikinsime jau rytoj.

P.s.: deja, kai kurias nuotraukas teko paimti iš interneto (pastebimas oro sąlygų nevienodumas) dėl saugumo klausimo raketų atakų prieš miestą sąlygomis.

Dr. Ruslana Martseniuk

Fotografijos: dr. Ruslana Martseniuk

Projektas „16 dienų dėkingumo“: 9 diena