Humanitarinių mokslų fakultete – tarptautinė Šiaurės šalių fonologų konferencija „Fonologi i Norden 2023“

Sausio 19–20 d. Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Lituanistikos katedros fonetikai organizavo tarptautinę nuotolinę Šiaurės šalių fonologų konferenciją „Fonologi i Norden 2023“ (liet. „Fonologija Šiaurės šalyse“ (FiNo 2023).

PLAČIAU APIE KONFERENCIJĄ

Tai jau aštuntoji „Fonologi i Norden“ konferencija. Pirmoji organizuota 2016 m. Geteborge (Švedijoje). 2017 ji vyko Kristiansade (Norvegijoje), 2018 m. Lunde (Švedijoje), 2019 m. Edinburge (Didžiojoje Britanijoje), 2020 m. Dramene (Norvegijoje), 2021 m. Helsinkyje (Suomijoje), 2022 m. Orhuse (Danijoje). Šiais metais tokia garbė teko Vytauto Didžiojo universitetui. Konferenciją organizavo Humanitarinių mokslų fakulteto Lituanistikos katedros fonetikai: prof. dr. Asta Kazlauskienė, dr. Regina Sabonytė, doktorantas Joris Kazlauskas ir Eidmantė Kalašinskaitė-Zavišienė. Į mokslinio komiteto narius organizatoriai pasikvietė ne tik VDU mokslininkus (dr. Sigitą Dereškevičiūtę, prof. dr. Gailių Raškinį), bet ir kolegas –  dr. Astą Leskauskaitę iš Lietuvių kalbos instituto ir dr. Evaldą Švagerį iš Vilniaus universiteto.

Šiemet FiNo konferencijoje dalyvavo net 46 pranešėjai iš 14 šalių: Austrijos, Danijos, Didžiosios Britanijos, Graikijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kinijos, Lietuvos, Norvegijos, Prancūzijos, Saudo Arabijos, Serbijos, Švedijos, Vengrijos.

Konferencijoje pristatyti ne tik Šiaurės šalių (danų, islandų, norvegų, suomių, švedų), bet ir kitų kalbų (anglų, arabų, graikų, japonų, lietuvių, prancūzų, vengrų, vokiečių, ir kt.) balsių, priebalsių, tonų, prozodijos, fonologinio variantiškumo ir fonetinių vienetų realizacijos tyrimai.

FiNo 2023 tyrimus pristatė ir Vytauto Didžiojo universiteto fonetikai bei fonologai. Buvo skaityti pranešimai apie vyrų ir moterų pagrindinį toną lietuvių kalbos frazių pabaigoje (dr. Regina Sabonytė, prof. dr. Asta Kazlauskienė, prof. dr. Gailius Raškinis), kokybinius balso požymius lietuvių kalbos žodžių ir frazių ribose (dr. Sigita Dereškevičiūtė), eiliuotos lietuvių kalbos žodžių prozodinę hierarchiją (doktor. Joris Kazlauskas), priebalsių derinimą žodžių sandūroje (Eidmantė Kalašinskaitė-Zavišienė).

Kitais metais FiNo bus organizuojama Stokholmo universitete Švedijoje, o 2025 m. – Oslo universitete Norvegijoje.