Baigėsi mėnesio kelionė po frankofoniškąsias šalis

Kovo 30 dieną, Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyko „VDU Frankofonijos mėnesio 2017“ uždarymo renginys „Pokalbiai apie Europą ir pasaulį“. Tarpfakultetinis, VDU Humanitarinių mokslų ir Politikos ir diplomatijos mokslų fakultetų frankofonus vienijantis Frankofonijos šalių universitetinis centras šiais metais organizavo Frankofonijos mėnesio renginius kartu su Prancūzų Institutu Lietuvoje ir kvietė akademinę bendruomenę bei miesto svečius į išskirtinę Frankofonijos renginių programą Kaune.

„Centras pakvietė į kultūrinio pažinimo kelionę per Prancūziją, Kanadą, Tunisą, Maroką ir kitas frankofoniškąsias šalis, nekeliaujant geografiškai, bet vykstant į naujų idėjų paieškos, filosofinės minties, literatūros, kino atradimų kelionę, lankantis fotografijose užfiksuotose Kanados, Prancūzijos vietose ir mėgaujantis frankofoniškų šalių kulinarijos stebuklais“, – teigia Frankofonijos šalių universitetinis centro vadovė prof. Aurelija Leonavičienė.

„VDU Frankofonijos mėnesio 2017“ uždarymo renginio metu VDU rektorius prof. Juozas Augutis aptarė praėjusiais metais įkurto Frankofonijos šalių universitetinio centro puikų pavyzdį, kuris skatina bendradarbiavimą tarp skirtingų šalių, institucijų ir universitetų.

„Tai žymi frankofoniškosios paradigmos Lietuvoje atgimimą. Prancūzų kalba, kaip jungiamoji frankofoniškosios kultūros grandis, užėmusi svarbią vietą Kaune tarpukariu, sugrįžtą į laikinąją sostinę, modernioje Lietuvos valstybėje ir ne tik lingvistiniu požiūriu. Šiandieniniame globaliame pasaulyje, vieningoje Europoje VDU ėmėsi iniciatyvos ne tik grąžinti buvusį svarbų prancūzų kalbos vaidmenį Lietuvoje, bet ir stengtis jai suteikti reikšmingą vietą akademinėje aplinkoje“, – pasakoja VDU rektorius prof. J. Augutis. Pasak jo, universitetui ši kalba yra labai svarbi dėl čia vykdomų tarpdisciplininių studijų programų ir būsimos jų plėtros, bendradarbiaujant su frankofonijos šalimis visame pasaulyje.

Pokalbiai apie Europą ir pasaulį

Visą mėnesį trukusioje kelionėje po frankofonijos šalių diplomatiją, kalbą ir kultūrą kartu dalyvavo ir Prancūzijos ambasadorius Lietuvoje J. E. Philippas Jeantaudas. „VDU Frankofonijos mėnesio 2017“ uždarymo kalboje diplomatas prisiminė ir puikų pašnekovą, šviesios atminties VDU profesorių, filosofą Leonidą Donskį ir kalbėjo apie Europos tapatybę, vertybės bei bendrumą. „Reikia kelti klausimus, ar šiandieniame iššūkių pasaulyje mes visi europiečiai norime būti kartu ar veikti kaip atskiri vienetai, o prie atsakymo reikėtų apgalvoti ir kiek Europa įsiklauso į globalią aplinką“, – teigia J. E. Philippas Jeantaudas. Pasak Prancūzijos ambasadoriaus, norint Europai judėti į priekį – būtina nusistatyti aiškius tikslus. „Visų pirma, turime galvoti apie Europos saugumą, antrasis – ekonominis ir socialinis tikslas, kurio svarbiausias aspektas yra žmonių gerovė, trečiasis – supančio pasaulio suvokimas ir vizijos turėjimas, kuomet yra suprantamas šalių tarpusavio bendrystė paremta socialiniais ir teisiniais principais“, – pristato diplomatas.

Graikijos ambasadorė Lietuvoje J. E. Vassiliki – Vicky Dicopoulou frankofonijos šalių kalbai ir kultūrai skirto mėnesio uždarymo metu skaitė pranešimą apie universalią frankofonijos kultūrą bei žmogaus teises suformavusius įvykius ir jų problematiką šiandieninėje kintančioje Europoje. Kaip svarbiausius pastarosios temos dokumentus diplomatė įvardijo 1950 m. lapkričio 4 d. pasirašytą Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją ir 1969 m. gegužės 23 d. priimtą Vienos Konvenciją dėl tarptautinių sutarčių teisės. Pasak ambasadorės, visgi, šiandieninės teisinės institucijos susiduria su daugybe iššūkių, siekiant plėtoti žmogaus teisių temą. „Europos Žmogaus Teisių Teismas teigia, kad nagrinėjant skirtingus žmogaus teisių atvejus, šiandieniniame pasaulyje reikėtų atsižvelgti į visus visuomenės ekonominius, politinius, mokslo vystymosi aspektus“, – pristato Vassiliki Dicopoulou.

VDU lankėsi ir Kanados ambasadorius Baltijos šalims J. E. Alain Hausser „Labai džiaugiuosi atstovaudamas Kanadą Baltijos šalyse bei mūsų tarpvalstybiniu bendradarbiavimu NATO rėmuose“, – teigia ambasadorius. Pasak J. E. Alain Hausser, Kanada būdama Didžiojo septyneto nare kartu yra labai svarbi visai Europai tiek saugumo, tiek ir ekonominiais klausimais. „Svarbiausia tema išlieka šalie sienų ir valstybingumo saugumas, nes jei šalys bus saugios – bus įmanomas ir ekonominis saugumas ir augimas“, – akcentavo diplomatas.

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Ekonomikos valdysenos pareigūnas Marius Vaščega „VDU Frankofonijos mėnesio 2017“ uždarymo metu kalbėjo apie Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos „Brexit“ atvejį. „Ši situacija turės didelę įtaką ateityje politiniams, ekonominiams, teisiniams, socialiniams procesams tiek Europos Sąjungos rėmuose, tiek Europoje tiek ir visame pasaulyje“, – analizuoja M. Vaščega. Visgi, anot Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Ekonomikos valdysenos pareigūno, svarbu kiek įmanoma išlaikyti bendrumą ir toliau vystyti vieningos Europos idėją. Kaip vieną svarbiausių šioje situacijoje dokumentų, pristatantį Europos Komisijos siūlomus veiksmus įvairiose srityse, dėl vidaus rinkos konkurencingumo, ekonomikos augimo tempų, M. Vaščesa išskiria Baltąją knygą (angl. White paper), kuri gali padėti Europos Sąjungai nurodyti tolimesnes veiklos kryptis. „Lietuva yra Europos Sąjunga, o Europos Sąjunga yra Lietuva, o ateitis priklauso nuo visų mūsų“, – pristato Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Ekonomikos valdysenos pareigūnas M. Vaščega.

VDU Humanitarinių mokslų fakulteto dekanės doc. dr. Rūtos Eidukevičienės teigimu, frankofonijos realybė pranoko visus „VDU Frankofonijos mėnesio 2017“ lūkesčius. „Šį mėnesį, manau, mes visi kartu atlikome tikro klasikinio universiteto misiją – plėsti akiratį, diskutuojant apie iškilias idėjas, filosofiją, literatūrą, meną“, – akcentavo R. Eidukevičienė.

„Visi Frankofonijos mėnesio renginiai tarsi dar kartą patvirtino neseniai VDU viešėjusio prancūzų politologo, šiuolaikinių medijų ir komunikacijos profesoriaus Dominique Wolton pasakytą mintį, kad „Frankofonija geriausiai atspindi savo laikmetį“, – apibendrina Frankofonijos šalių universitetinio centro vadovė prof. A. Leonavičienė.