VDU daugiafunkcinis centras – atviras pasauliui

image010

Spalio 6 dieną Kaune Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) iškilmingai atidarė naują, darnaus vystymo principus atitinkantį daugiafunkcinį mokslo ir studijų centrą (V. Putvinskio g. 23), kuris atviras ne tik visai akademinei bendruomenei, mokslo ir inovacijų kūrėjams, bet ir pasaulio lietuviams bei plačiajai visuomenei. Iškart po atidarymo naujajame VDU pastate įvyko ir pirmasis renginys – mokslo ir inovacijų forumas „SOCIAL CODE“, kuriame dalyvavo verslo, politikos ir mokslo lyderiai iš Lietuvos ir pasaulio.

„Vytauto Didžiojo universitetas nuo pat savo įkūrimo integravosi į Kauno miesto, Lietuvos ir pasaulio gyvenimą, dar tarpukariu pradėtos fakultetų statybos dabar tęsiamos toliau. Tikimės, kad šis modernus daugiafunkcinis VDU pastatas bus erdvė ne tik universiteto studentams, mokslininkams, bet ir plačiąja prasme pasaulio lietuviams bei kauniečiams“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis. J. Augučio teigimu, pastatas ir jo funkcija atsiskleis tik čia besilankančių, besimokančių, kuriančių, organizuojančių žmonių dėka. Prie šių žodžių prisidėjo ir atidarymo ceremonijoje dalyvavęs Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, kuris priminė, kad atėjo laikas įgyvendinti pažadą, duotą įkasant simbolinę kapsulę ateities kartoms, pažymėjusią statybų pradžią 2014-aisiais – būti aktyviais globalaus pasaulio piliečiais, suvienijant savo žinias ir gebėjimus.

Atviras aplinkai ir idėjoms

Modernus architektės Gražinos Janulytės-Bernotienės kūrinys pastatytas istorinėje Kauno Naujamiesčio dalyje. „Pastatas įsikūrė pačioje Kauno šerdyje, o pats miestas yra vidurio Lietuvoje, tad tai simbolizuoja ir paties universiteto idėją – visa ko centras, visa ko pradžia“, – teigia architektė G. Janulytė-Bernotienė. Jos teigimu, naujas VDU daugiafunkcinis mokslo ir studijų centras palaiko ir šio universiteto deklaruojamas vertybes – jis atviras idėjoms, pasauliui, aplinkai.

Pastatas itin šviesus, per skaidrias stiklines sienas ir iš lauko terasų matosi visas miestas, o, anot architektės, svarbiausia statinio dalis – per visą jo aukštį viduryje esanti bendra, sienomis neatskirta erdvė. „Biblioteka-skaitykla yra pagrindinė šio mokslo ir studijų centro erdvė, kuri yra labai atvira, bet kartu joje įrengta ir daug atskirų, individualiam mokymuisi ir grupiniam darbui pritaikytų vietų – visos galimybės formuoti asmenybes bendroje aplinkoje“, – paaiškino architektė.

Pasaulio lietuvių tinklas

Daugiafunkcinis mokslo ir studijų centras pastatytas vykdant projektą, skirtą „Pasaulio lietuvių universiteto“ idėjos įgyvendinimui. „Šis projektas vykdomas beveik nuo pat VDU atkūrimo – jo tikslas yra telkti viso pasaulio lietuvius, gyvenančius svetur. Šiomis dienomis, kada susiduriama su didele emigracijos problema, tai įgauna naują reikšmę, siekiant ne tik palaikyti, bet ir kurti bendrą, viso pasaulio lietuvių tinklą“, – naujo daugiafunkcinio VDU mokslo ir studijų centro idėją įvardijo universiteto rektorius J. Augutis.

Siekiant šių tikslų, Vytauto Didžiojo universitetas kuria naują strategiją, skirtą keturioms kryptims – tapatumui, tarptautiškumui, tarpdiscipliniškumui ir tinklams: planuojama plėtoti ryšius su įvairiais socialiniais dalininkais Lietuvoje ir užsienyje, glaudžiau jungti studijas, mokslą ir verslą, aktyviau teikti mokymosi visą gyvenimą paslaugas, stiprinti tautinio tapatumo, tarptautinę ir tarpdisciplininę dimensijas. „Tapatumo tema yra itin svarbi, todėl šiandien svarbu organizuoti vienijančias veiklas, projektus, kanalus, kuriais būtų galima kurti tarptautinį pasaulio lietuvių tinklą“, – teigia profesorius, buvęs VDU rektorius, pasaulio lietuvis Algirdas Avižienis.

Profesoriaus teigimu, naujas VDU daugiafunkcinis mokslo ir studijų centras pasaulio lietuviams yra išskirtinio bendradarbiavimo simbolis. „Gerbtina, kad VDU prisiima atsakomybę pasaulio lietuviams parūpinti galimybę bendrauti akademiniame, aukštojo mokslo lygyje, neabejoju, kad yra žmonių, kurie nori ne tik pažinti Lietuvą, bet ir kurti ją, nepriklausomai nuo to, kurioje šalyje gyvena“, – įvairiuose pasaulio kraštuose gyvenančių lietuvių bendravimą moksliniame lygmenyje išskiria prof. Algirdas Avižienis.

Projektas grindžiamas tinklinės Lietuvos idėja, kuri tampa akstinu vienyti, pritraukti Lietuvos piliečius ne tik pačioje šalyje, bet ir užsienyje, siekiant ugdyti jaunąją Lietuvos kartą bei sutelkti kol kas menkai įvertintą ar išnaudotą Lietuvos mokslinį bei intelektualinį potencialą užsienyje. „Galimybė plėsti savo žinias, tobulinti tam tikrus įgūdžius akademinėje aplinkoje, per kurią ir vyktų integracija į pačią Lietuvą, yra tai, ko reikia norint ne tik kurti, bet ir jungti lietuvių bendruomenes pasaulyje“, – teigia prof. A. Avižienis.

Pastato vykdymo darbai

Naujas VDU daugiafunkcinis mokslo ir studijų centras buvo statomas dvejus metus, nuo 2014 metų pavasario, kai buvo pasirašyta sutartis su rangovu UAB „Avona“.

Centrinė pastato šerdis – biblioteka, o virš jos esančiame antrajame aukšte įkurtos atskiros mokymosi zonos. Pastate yra dvi Didžiosios amfiteatrinės salės (po 160 ir 180 vietų) ir darbo vietos, poilsiui ir bendravimui skirti kambariai, modernios auditorijos. Viena jų – vardinė tarptautinės įmonės „Intermedix“ auditorija.

„Su VDU siekiame išsiaiškinti, kaip aukštojo mokslo ir verslo bendradarbiavimas gali prisidėti prie pagrindinės universiteto misijos – paruošti socialiai atsakingą specialistą, todėl savo ruoštu nusprendėme prisidėti, suteikiant studentams prieigą prie moderniausių šiuolaikinių technologijų, taip gerinant studijų kokybę“, – auditorijos atsiradimo idėją pristatė paslaugas, technologijas ir krizių valdymo IT sprendimus sveikatos apsaugos sektoriui tiekiančios įmonės „Intermedix Lietuva“ direktorius ir viceprezidentas Lukas Jankauskas. Jo teigimu, aukštojo mokslo ir verslo bendradarbiavimas kuria puikią sinergiją, sujungdamas įvairių disciplinų atstovus.

Naujame pastate įrengtos ir vienos moderniausių garso įrašų studijų Lietuvoje. Studijose naudojama profesionaliausių gamintojų skaitmeninė bei analoginė įranga, studijų erdvės išskirstytos į penkias patalpas – dvi operatorines ir tris įrašų kambarius.

Daugiafunkcinio mokslo ir studijų centre įsikūrė VDU Humanitarinių bei Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetai, Inovatyvių studijų institutas. Daugiau nei 7 800 kvadratinių metrų ploto pastatas išsiskirs žaliąja koncepcija – palaipsniui pilnai bus apželdintas stogas ir fasadai, taip harmoningai integruojant pastatą į gretimų statinių ir žalių erdvių kompleksą. Vestibiuliai ir holai pritaikyti taip, kad juose galėtų būti demonstruojamos parodos, o nuo terasų būtų galima grožėtis atsiveriančia Kauno panorama.

Atidarymo dieną naujajame VDU daugiafunkciniame centre vyko aukščiausio lygio mokslo ir inovacijų forumas „Social Code ‘16“, kuriame verslo ir kūrybinio sektoriaus atstovai, mokslininkai ir tyrėjai aptarė socialinių inovacijų padėtį Baltijos šalyse ir Europoje. Didelę patirtį sukaupę verslininkai, mokslininkai ir kūrybininkai iš Silicio slėnio JAV, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Šveicarijos ir kitų šalių bei Lietuvos ne tik pasidalino gerąja patirtimi, bet ir atkreipė dėmesį į problemas, trukdančias sėkmingai ir užtikrintai išnaudoti nuo kūrybiškumo neatsiejamas socialines inovacijas mūsų kaip pažangios šalies kūrime.