Baltų šalių literatūros savaitės renginys VDU HMF Letonikos centre

Kovo 29 dieną VDU HMF Letonikos centre lankėsi tarptautinio Lietuvos ir Latvijos mokyklų projekto „Baltų šalių literatūros savaitė“ dalyviai iš Kauno „Vyturio“ gimnazijos. Mokiniai, lydimi mokyklos bibliotekos direktorės Onos Kazakevičienės, susipažino su Letonikos centro veikla, išleistais leidiniais, Letonikos skaitykla, kurioje sukaupta daugiau nei 2 tūkst. pavadinimų knygų. Pažintį su latvių rašytojais ir jų kūryba mokiniai pradėjo gavę praktinę užduotį – surasti skaitykloje  latvių rašytojų kūrinius, įtrauktus į latvių literatūros kanoną, ir surengti improvizuotą knygų parodą.

Letonikos centro darbuotoja doktorantė Kristina Vaisvalavičienė svečiams papasakojo, kuo šie rašytojai svarbūs latvių kultūrai, kurie jų kūriniai yra išversti į lietuvių kalbą. Paskaitos apie latvių literatūrą metu, mokiniai turėjo galimybę pajusti baltų kalbų ir kultūrų panašumus ir skirtumus, sužinoti latviškos knygos istorijos sąsajas su Latvijos ir Lietuvos istorija. K. Vaisvalavičienė ragino mokytis latvių kalbos, domėtis Latvijos kultūriniu gyvenimu, kurį galima pažinti ne tik skaitant latvių literatūrą ar naršant interneto platybėse, bet ir keliaujant – aplankant Latvijos nacionalinę biblioteką, tradicines knygų muges, muziejus.

Su latvių literatūra ir galimybėmis ją skaityti susipažino ir projekto dalyviai iš Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos, kurioje bibliotekininkės Janinos Skirgailienės kvietimu K. Vaisvalavičienė lankėsi kovo 27 dieną. Gimnazijos biblioteka pasipildė „Latvių-lietuvių kalbų žodynu“, o aktyviausi mokiniai buvo apdovanoti knygelėmis „Baltų kalbų pradžiamokslis“.

Projektas „Baltų šalių literatūrų savaitė“, kurį iniciavo Jonavos rajono mokyklų bibliotekininkų metodinis būrelis, yra organizuojamas jau antri metai iš eilės. Jo tikslas – populiarinti skaitymą, giminiškų tautų – Lietuvos ir Latvijos – literatūrą, kultūrą, istoriją, tarpkultūrinius ryšius, bendradarbiavimą, gerinti mokinių skaitymo gebėjimus. Šiemet projekte dalyvavo 26 mokyklos iš Lietuvos ir 21 mokykla iš Latvijos.

Tarpininkaujant VDU HMF Letonikos centrui, Latvijos Respublikos ambasada projekto dalyviams lietuviams dovanojo knygų ir bukletų apie Latviją. Informacija apie projekto tikslus ir veiklas Lietuvos ir Latvijos mokyklose skelbiama Facebook paskyroje.