Apie vakarą, skirtą Simonui Daukantui

VDU Didžiojoje auloje lapkričio 8 dieną VDU studentų kūrybinė grupė Declamationes (kuratorė prof. I. Buckley) subūrė bendruomenę į šiltą vakarą, skirtą Simonui Daukantui.

Pirmiausia,  apie S. Daukanto atminimo padėtį prabilo prof. Egidijus Aleksandravičius pabrėždamas, jog dažnai esame linkę patetiškai palaikyti praeities herojų svarbą nė nesigilindami į turinį. Profesorius ragino daryti prasmingus dalykus: grįžti prie klasikinių tekstų, kuriuose glūdi universalios tiesos, galinčios padėti ateities nežinomybėje. Daukantas mums daug ką gali pašnibždėti technologijomis prisotintoje, pažangioje valstybėje, kurioje glūdi gelmės prarastis; jis savo kalbos nepamiršęs, prieš nieką nesilankstąs, laisvas ir nieko valdyti netrokštantis aristokratas.

Po įkvepiančio prof. E. Aleksandravičiaus raginimo įprasminti savo gyvenimus praeitimi, vyko XIX amžiaus dvasią kurstantis publicistinis spektaklis Romantikai. Spektaklio centre – istorikas, kuris brėžia romantinius profilius, svarsto apie romantizmo padermę ir likimą. Jo kalbą įprasmino lyriškos Juditos Vaičiūnaitės eilės bei Vytauto Bagdonavičiaus radijo pjesės Venecijos kvepalai ištrauka, kurioje susitinka Lietuvos aristokratai – O. Milašius ir A. Mickevičius. Romantinę aurą kurstė atliekami romansai, spektaklį papildė fortepijono kūrinių fragmentai, kuriuos atliko VDU MA studentė Zlata Oleinik.

Vakarą baigė VDU Viešosios komunikacijos studenčių vykdomas interviu Romantizmo lemtys. Ar aktualus romantizmas mūsų visuomenėje ir koks yra šių dienų romantikas? Studentės kalbino grupės Declamationes narius, istoriką D. Boguševičių ir profesorę I. Buckley.

Teksto autoriai Jovatas Kelpšas ir Ineta Šuopytė (Lietuvių filologija ir leidyba, 2 kursas)

Nuotraukų autorius Jonas Petronis